'Batı İran'ın tokadıyla evini bulamayacak'

İstanbul’da yapılacak nükleer müzakereler öncesi, görüşmelerde yeni öneriler sunacağını belirten İran'dan sert mesajlar gelmeye devam ediyor. İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ambargoların İran’ı etkilemeyeceğini yineledi ve batılı devletleri çarpıcı bir dille eleştirdi.

Haberler 11.04.2012 - 16:39

'Batı İran'ın tokadıyla evini bulamayacak'

14 Nisan'da İstanbul'da İran ve batılı ülkeler arasında yapılacak nükleer müzakereler öncesi Tahran’dan, görüşmeler sırasında yeni öneriler sunacağını açıkladı. İran'ın nükleer müzakerecisi Said Celili, diğer tarafların da İran'ın sunacağı yeni önerilere yapıcı bir tavırla yaklaşmasını umduklarını söyledi.

'BASKI İRANLILARIN AZMİNİ ARTIRIR'
Celili, tehdit ve baskının sonuç vermeyeceğini, aksine İran halkının azmini daha da kuvvetlendireceğini vurguladı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da, hakaret ve zorlamanın işe yaramayacağını yineledi. İstanbul'daki müzakereler; ABD, Çin, İngiltere, Rusya, Fransa ve Almanya'nın yer aldığı 5 artı 1 grubu ile İran arasında cumartesi günü İstanbul'da gerçekleşecek.

'EVLERİNİN YOLUNU BULAMAYACAKLAR'
İstanbul’da yapılacak müzakereler öncesi, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'dan ambargolara meydan okuyan bir açıklama geldi. Ahmedinejad, "Batılı ülkeler beni dikkatle dinleyin; İran devletinin ulusal haklarını kim çiğnemeye cesaret ederse, Bender, Abbas ve Hürmüzgan eyaletinin gençleri onlara öyle bir şamar atacak ki, evlerinin yollarını dahi bulamayacaklar" dedi.

YUNANİSTAN'A PETROL SATIŞI DURDU
Tahran yönetiminin ayrıca Yunanistan, Almanya ve İspanya’ya olan ham petrol satışınının durdurulduğu da açıklandı.

Avrupa Birliği'nin 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere petrol ambargosu uygulama kararını protesto eden İran, daha önce de İngiltere ve Fransa'ya petrol ihracatını kesmişti.

'3 YIL PETROL SATMADAN İDARE EDERİZ'
Ahmedinejad,"Nükleer çalışmaları nedeniyle batılı ülkelerin yaptırımlarının ülkesini etkilemeyeceğini de yineledi. Altın ve döviz rezervlerimizin miktarı, tarih boyunca görülmemiş kadar çok. Onlar, bizim petrol ihracatımıza ambargo koymak istiyorlar. Üç yıl tek bir varil bile petrol satmadan ülkeyi iyi idare edecek kadar döviz rezervimiz var. Düşmanlarımızın rüyaları gerçekleşmeyecek” açıklamasını yaptı.

Ahmedinejad'ın ambargolara meydan okuyan açıklamalarının, batılı ülkelerle 14 Nisan'da yapılacak nükleer müzakereler öncesi gelmesi dikkat çekti.

Sayfa Yükleniyor...