Bosna-Hersek'in haftalık ''Dani'' dergisinde yer alan haberde, 21 Temmuz 2008 tarihinde Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ta yakalanan ve daha sonra Lahey'deki mahkemeye sevk edilen Radovan Karaciç'e ait bir çantanın, 11 Ağustos 2011'de bulunduğu belirtildi.

Bulunan bu kırmızı çantanın üzerinde ''Savaş Suçları Savcılığı Vukçeviç'' yazdığı ifade edilen haberde, söz konusu çantanın ''Sırbistan'ın Savaş Suçları Başsavcısı Vladimir Vukçeviç'e verilmesi için Karaciç'e yardım ve yataklık yapan fakat kimliği tespit edilemeyen kişiler tarafından terk edilmiş bir polis kontrol noktasına bırakıldığı'' iddia edildi.

Çantanın içindekilere ilişkin de bilgileri yayımlayan dergi, çantada, bir adet dizüstü bilgisayar, 55 disket, gözlük, İncil, ''Selülitsiz bikini sezonu'' başlıklı bir tatil broşürü, kulaklık ve ''düzenli cinsel ilişki sağlığı koruyor'' başlıklı bir gazete sayfası yer aldığı kaydedildi.

Karaciç'e ait dizüstü bilgisayarın incelenmesinin ardından 9 Nisan ve 21 Mayıs 2001'de ''Yovan'' olarak isimlendirdiği bir şahsa bilgisayar ortamında yazdığı mektupların bulunduğuna işaret edilen haberde, ''Yovan'' olarak adlandırılan şahsın daha önce ''Omer Zametica'' adını kullanan ve daha sonra ise ''Yovan'' olarak ismini değiştiren, Karaciç'in danışmalarından biri olduğu belirtildi.

Çantadaki belgelerin incelenmesiyle, Karaciç'in Lahey'deki mahkemece arandığı 2001 yılında Bosna Hersek'te de bulunduğunun ortaya çıktığı dile getirilen haberde, Karaciç'in o zamanlarda ''Dragan Dabiç'' sahte ismini kullandığı ve medyanın kendisiyle ilişkin yayımladığı haberleri yoğun bir şekilde takip ettiği kaydedildi.

'KARADAĞ VE KOSOVA SIRBİSTAN'DAN AYRILACAK'
Karaciç'in, 2001'de yazdığı mektuplarda, o dönem Sırbistan'ın bünyesinde olan Karadağ ve Kosova'nın ayrılabileceğini anlattığı kaydedildi. Karaciç'in, mektubunda Kosova'nın Sırbistan'dan ayrılması halinde de yine ikiye bölüneceğini ileri sürdüğü belirtildi.

Bu arada, Karadağ 2006, Kosova ise 2008 yılında Sırbistan'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmişti.

'MİLOŞEVİÇ'İN İKTİDARDAN DÜŞMESİNE SEVİNİLMESİNİ ANLIYORUM'
Şu anki Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin Başkanı olan Milorad Dodik'le ilgili de yazıların bulunduğu belirtilen mektuplarda, Karaciç'in şu ifadelerine yer veriliyor:

''Burada (Bosna Sırp Cumhuriyeti) bütün inşaatlar gecikiyor. Mültecilerin inşaatları için gümrük vergisi çıkartan Dodik (O dönem Bosna Sırp Cumhuriyeti Başbakanı), bizi mutsuz etti. Fakat bütün inşaatlar tamamlanacak.''

2000 yılında halk ayaklanmasıyla iktidardan devrilen, 2001 Lahey'deki mahkemeye teslim edilen ve tutuklu yargılandığı sırada 2006 yılında cezaevinin hücresinde kalp krizi geçirerek ölen Sırbistan'ın eski devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in iktidardan düşmesini de mektuplarında yorumlayan Karaciç, ''Halkın Miloşeviç'in iktidardan düşmesine sevinmesini anlamıyorum'' ifadelerini kullanıyor.

'BATI MÜSLÜMANLARA HİÇBİR ŞEY VERMİYOR'
Karaciç'in, Bosna savaşında silahları susturan 1995 yılında imzalanan Dayton Barış Anlaşması'yla ilgili düşüncelerinin de yer aldığı mektuplarda, bazı cümleler dikkati çekiyor:

''En büyük problemimiz Batı'nın Müslümanlar'a (Boşnaklara) hiçbir şey, özellikle kendi devletlerini vermemesidir. Biz (Sırplar) ve Hırvatlar'dan onlarla ortak bir devlette birlikte yaşamamızı istiyor. Hepimiz, Müslümanlar da dahil olmak üzere, Batı'nın Müslümanlara karşı bu duruşunun mağduruyuz.''

Dergi, haberinde Karaciç'e ait çantanın içeriğiyle ilgili Sırbistan Savaş Suçlarını Araştırma Servisi Başkanı Aleksandar Kostiç'in yazdığı raporun bir kısmına da yer verdi. Kostiç, raporunda, bulunan çanta ve içindeki eşyanın Radovan Karaciç'e ait olduğunu doğruluyor.

İnsanlığa karşı suç işlemek, Srebrenitsa soykırımı, Saraybosna'nın 44 ay boyunca kuşatma altında tutulması gibi suçlardan Lahey'deki mahkemece yargılanan Karaciç, 2008 yılında Belgrad'da ''Dragan Dabiç'' sahte kimliğiyle yakalanmıştı.