Batı Şeria’da ‘duvar’ eylemi

Batı Şeria’da, bölgeyi çevreleyen duvarı ve Yahudi yerleşimlerini protesto eden göstericiler İsrail güvenlik güçleriyle çatıştı. Çıkan olaylarda, bir Amerikalı ağır yaralandı.

NTV Haber 14.03.2009 - 13:10

Batı Şeria’da ‘duvar’ eylemi

Filistin topraklarında silahlı çatışmalar azalsa da protestolar devam ediyor. Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde, Filistinliler ve barış eylemcileri sokaklardaydı.

Batı Şeria'nın bazı bölgelerinde biraraya gelen yüzlerce Filistinli ve barış eylemcisi, bölgeyi çevreleyen duvar ve tel örgüleriyle, Yahudi yerleşimciler ile bazı Filistin evlerinin yıkılacağı yönündeki planları protesto etti.

Batı Şeria'nın Nalin bölgesinde biraraya yaklaşık 400 Filistinli ile barış eylemcisi güvenlik güçlerinin müdahalesiyle karşılaştı.

Bazı Filistinliler İsrail askerlerine taşlar fırlatırken,İsrail askerleri göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Çıkan olaylarda Amerikalı bir barış eylemcisi ağır yaralandı. İsrail ordusu yaralanmanın neden gerçekleştiğinin bilinmediğini açıkladı.

Nablus yakınlarında da İsrail'i protesto gösterileri vardı. İsrail askerleri ile göstericiler yine karşı karşıya geldi,zaman zaman silah sesleri duyuldu.

İsrail, Batı Şeria'da inşa ettiği duvarın Filistinli militanların İsrail'e geçişini önlemek için gerekli olduğunu savunuyor..

Uluslararası Adalet Divanı ise duvarın yasadışı olduğu yönünde karar almıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...