Yahudi yerleşimciler Filistinli bebeği diri diri yaktı

Yahudi yerleşimciler Batı Şeria'da Filistinlilere ait evi ateşe verdi. Saldırıda Filistinli bir bebek diri diri yanarak hayatını kaybetti. Saldırıyı "çirkin bir suç" olarak nitelendiren Filistin yönetimi, olaydan İsrail hükümetini sorumlu tuttu.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 31.07.2015 - 11:31

Yahudi yerleşimciler Filistinli bebeği diri diri yaktı

Batı Şeria'nın Duma köyünde Filistinlilere ait bir ev gece yarısı Yahudi yerleşimciler tarafından saldırıya uğradı. Evin ateşe verilmesi sonucu 18 aylık bir erkek bebek hayatını kaybetti.

Filistin yönetimi saldırıya tepki gösterdi. Yahudi yerleşimcilerin, Batı Şeria'da Filistinlilere ait evi ateşe vermesi sonucu bir bebeğin hayatını kaybettiği saldırıyı "çirkin bir suç" sözleriyle nitelendiren Filistin yönetim, olaydan İsrail hükümetini sorumlu tuttu.

Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın haberine göre, Filistin Devlet Başkanlığı sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, "İsrail hükümeti, yerleşim faaliyetlerine devam etme ve yerleşimcileri korumada ısrarlı olmasaydı, bu suç gerçekleşmezdi. Uluslararası toplumun sessizliği, katillerin cezasız kalması, Muhammed Ebu Hudayr gibi bir bebeğin de katledilmesine yol açtı" dedi.

"Bu suç, sorumlu herkesin yargılanması için Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sunulacak dosyanın girişi olacak" ifadelerini kullanan Ebu Rudeyne, "Bu suçun uluslararası toplum tarafından sadece sözle kınanması yeterli olamaz. Uluslararası toplumdan, suçluların yargılanması ve işgalin bitirilmesi için somut adımlar atmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.


EYLEMDE "FİYAT ETİKETİ" İMZASI

Batı Şeria'daki Yahudi Yerleşim Dosyası sorumlusu Gassan Dagles, saldırının Filistinlilere yönelik "fiyat etiketi" adı verilen saldırılar düzenleyen radikal gruplar tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Yahudi yerleşimcilerin oluşturduğu bu gruplar, hak iddia ettikleri bölgelerde ikamet eden Filistinlilerin mülklerine "bedel" iddiasıyla zarar veriyor. Saldırıda hedef alınan evin özellikle seçildiğini söyleyen Dagles, olayın, İsrail hükümetinin Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te daha fazla konut inşasına onay vererek yerleşimcileri ödüllendirmesinin ardından meydana geldiğine işaret etti.

DUVARLARA IRKÇI SLOGAN

Yahudi yerleşimciler tarafından evi ateşe verilen Filistinli ailenin komşuları, yanan evin duvarlarında "Araplara ölüm", "İntikam" sloganlarının yazıldığını belirtti. Hedef alınan ailenin komşularından Muhammed Devabişe, gece üç sıralarında maskeli kişiler gördüğünü, komşularının evini ateşe verdikten sonra söz konusu kişilerin sokak aralarına kaçarak izlerini kaybettirdiğini söyledi. Çığlıklar duyduktan sonra yanan eve gittiklerini ve yaralıları hastaneye naklettiklerini ifade eden Devabişe, evin duvarlarında "Araplara ölüm" ve "İntikam" yazılarını gördüklerini kaydetti.

Olayın meydana geldiği köyün yollarını kapatan İsrail polisi, saldırıyla ilgili soruşturma başlattı. İsrail ordusundan daha önce yapılan açıklamada, saldırı "terör eylemi" olarak nitelendirilmişti. İsrail güvenlik güçlerinin, muhtemel gösterilere karşı Batı Şeria'nın farklı noktalarında geniş çaplı emniyet tedbirleri aldığı da belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...