"Batının ırkçı tavrı utanç vericidir"

"Batı ülkelerinin mülteci konusunda takındığı ırkçı tavır utanç vericidir" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Hiçbir ülke somut adım atmadı, Suriye konusu kanayan yara olmaya devam ediyor" şeklinde konuştu.

Haberler - ntv.com.tr 05.09.2016 - 15:07 | Son Güncelleme : 05.09.2016 - 15:41

"Batının ırkçı tavrı utanç vericidir"

G-20 Zirvesi için Çin'de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Topraklarında 3 milyon mülteci barındıran Türkiye bu konunun en önemli muhataplarındandır. Mülteci konusunda maalesef iyi bir sınav verilemedi hala da verilemiyor. 3 milyon mülteci için yaptığmız harcama 12 milyar doların üzerindedir. STK'ları da buna katarsak 25 milyar dolara çıkıyor."

"Suriye krizi, bir yandan ülke içinde can kayıpları ve terör örgütlerinin faaliyetleri, diğer yandan da tetiklediği sığınmacı dramıyla dünyanın kanayan yarası olmayı bugün de sürdürüyor. Batı ülkelerinin bilhassa sığınmacı sorununda takındıkları güvenlikçi ve hatta ırkçı tavır insanlık adına utanç vericidir. Şu an itibarıyla Suriye'de öldürülenlerin sayısı 600 bini aşmıştır. 600 bin insanın öldürüldüğü bir yerde hala katil Esed'in görevinde kalmasını, durmasını savunmak bana öyle geliyor ki insanlık adına bizler için utanç vericidir."

"DAİŞ'i, PKK'yı, PYD, YPG'yi, FETÖ'yü ayrı tutan anlayışı hep birlikte reddetmeli, tüm terör örgütlerine karşı ilkeli bir mücadeleyi derhal başlatmalıyız. Biz, ne pahasına olursa olsun terörizmle mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdürmekte kararlıyız. Gerek Cumhurbaşkanı olarak şahsım, gerekse hükümetimiz bu konuda kararlıdır. Türkiye'nin Cerablus Operasyonu bu konudaki kararlılığının ifadesidir."

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milletimle gurur duyuyorum kendilerini meydanlara çağırdığımda tüm halkımız meydanlara havalimanlarına yürüdü. Bu bir demokrasi mücadelesiydi. Milletimizin bu darbe girişimini püskürterek demokrasi tarihine yeni bir sayfa açtı" şeklinde konuştu.

"15 Temmuz darbe girişimi sonrası ülkemizde ilan edilen Olağanüstü Hal sadece, FETÖ yapılanmasıyla daha etkin ve süratle mücadele etme, bu doğrultuda gereken yeniden yapılanma çalışmalarını yürütme amacına yöneliktir.Ne pahasına olursa olsun terörizmle mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz. Küresel meselelere eşitlikle değil adaletle yaklaşmalıyız."

"FETÖ denilen bu örgütün, Türkiye dışında 170 ülkede daha faaliyet gösteren küresel bir şebeke olduğu unutulmamalıdır. Dini inanç, eğitim ve hayırseverlik gibi insani duyguları, ticari ilişkileri istismar ederek kendisine alan açan bu örgüte karşı tüm dünyayı duyarlı olmaya davet ediyorum."

"Suriye ilgili olarak Çin ile ilişkilerimiz oluyor. Fiili olarak bir işbirliği söz konusu değil. Koalisyon ülkeleriyle işbirliğimiz devam ediyor. Halep konusunda Rusya ile işbirliği yapıyoruz. Kurban Bayramı sonrası Halep halkının bu bombalardan kurtulmasını umuyorum. Biz de Kızılay olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

"Suriye'nin kuzeyindeki bu operasyonlarımız, Suriye'nin toprak bütünlüğüne Türkiye'nin bir müdahalesi değil, tamamıyla ilk etapta Cerablus bizim sınırımızdır. Cerablus'tan maalesef aylardır bizim topraklarımıza roketatarlarla atışlar yapılmaktadır. İşte en son bir düğünde ne yazık ki 14 yaşındaki bir çocuğun bedenine bombalar bağlanmak suretiyle düğünde patlatılmış ve bunun neticesinde 56 kişi ölmüştür, 100'e yakın da yaralı var. Bu olay, bizim için kesin bir başlangıç olmuştur."

Suriye'de güvenli bölge ile mülteci sorununu çözebiliriz. Obama ve Putin'le mutabakat halindeyiz süreci çalıştırıyoruz.."

"Cerablus'a Suriye'deki Cerablus'un halkı olan ılımlı muhaliflerle beraber girdik ve o ılımlı muhaliflerle beraber girmek suretiyle Cerablus'tan DAİŞ'i atmış olduk. Şu anda Cerablus'ta DAİŞ yok, tamamıyla boşaltıldı oralar. Şimdi oraya Cerablus'un kendi insanı yerleşti. Nüfusu yaklaşık 100 bin olan Cerablus sakinleri, artık güle oynaya çocuklarıyla oraya yerleşmiş durumdalar."

"DAİŞ İslam'ı sömürüyor. DAİŞ şu anda Türkiye'de yaptığı eylemlerle bunu yapıyor. İslam kelime itibariyle "barış" anlamına geliyor. Anlamı barış olan bir din nasıl oluyor da teröre destek veriyor, biz bunu anlamıyoruz."

Sayfa Yükleniyor...