İran lideri Ruhani: Bazıları dinde aşırıya gidiyor

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, bir programda yaptığı konuşmada dinde aşırılıktan bahsetti ve "Bazıları dinde aşırıya gidiyor. Dini de aşırılıkmış gibi takdim ediyorlar" ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı 07.02.2016 - 21:03 | Son Güncelleme : 07.02.2016 - 21:09

İran lideri Ruhani: Bazıları dinde aşırıya gidiyor

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bazılarının dinde aşırıya gittiğini, dini de aşırılıkmış gibi takdim ettiğini söyledi. 

Başkent Tahran'da Liderler Konferans Salonu'nda İtidal ve Kalkınma Partisi Kadın Kolları 2'inci Kongresi'nde konuşan Ruhani, "Aşırılık düşüncede başlıyor. Bazıları dinde aşırıya gidiyor. Dini de aşırılıkmış gibi takdim ediyorlar" ifadelerini kullandı.

İtidalli olmanın düşünce ve fikirde başladığını dile getiren Ruhani, "İtidal sadece bir yöntem değil, dünya görüşüdür. Sadece davranışsal değil metodolojik bir bütündür. İtidal diyalogdur.

Bu diyaloğu ayakta tutmamız gerekiyor" şeklinde konuştu. Aynı zamanda İtidal ve Kalkınma Partisi'nin kurucu başkanı da olan Ruhani, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bazılarının dış ilişkilerde dünyaya bakış açısı aşırılıklarla doludur. Doğrudur insan ne yabancılara ne de müzakerelerde masanın diğer tarafında oturanlara yüzde yüz güvenmemelidir. Fakat biz, bu konularda itidal dışında bir şey istemiyoruz. İtidal ile bir yere ulaşamayacaksak neyle ulaşacağız. Savaşla mı Bazıları sadece aşırılık yapmayı biliyorlar. Başka bir yolu değil. Biz iç ve dış meselelerde itidal yanlısıyız."

İran'da 26 Şubat'ta İran Meclisi ve Uzmanlar Meclisi seçimleri yapılacak.

Sayfa Yükleniyor...