BBC küçülme kararı aldı

İngiliz yayın kuruluşu BBC gelecek yıl iki radyo istasyonunu kapatacağını, ayrıca internet faaliyetlerini yarı yarıya azaltacağını duyurdu.

03.03.2010 - 15:59

BBC Genel Müdürü Mark Thompson yaptığı açıklamada, kurumun faaliyet alanını daraltarak, bazı yayınlarda kesintiye gideceklerini söyledi.

1012 planlarından bahseden Thompson kurumun faaliyet alanını daraltarak, bazı yayınlarda kesintiye gideceklerini söyledi.

İngiltere'deki Asya kökenli dinleyicilere hitap eden radyo kanalı ile "Radio 6" adlı müzik kanalını kapatacak olan BBC, internet sitesinin bütçesinde de yüzde 25 kesintiye gidecek. Bu kesinti, BBC'nin internet sitesinin içeriğinin 2013 yılına kadar yarı yarıya azalması anlamına geliyor.

Thompson bu kesintilerden yılda 600 milyon sterlin tasarruf etmeyi planladıklarını ve bu parayla daha kaliteli programlar yapmayı amaçladıklarını açıkladı.

Özellikle ana muhalefetteki Muhafazakar Parti tarafından "çok büyük olduğu ve özel yayın kuruluşlarının gelirlerine darbe vurduğu" gerekçesiyle uzun süredir eleştirilen BBC, kararının ardından "ülkede yapılacak genel seçim öncesi baskı altında olduğu, kararın siyasi kaygılarla alındığı" eleştirilerine de hedef oldu.

BBC'deki bazı örgütlü sendikalar, küçülme kararının kurumun 600 çalışanının işsiz kalacağı anlamına geleceğine ve çalışanların greve gidebileceğine dikkati çekti.

İngiltere’de gelecek sene yapılacak seçimlerde Muhafazakar Parti’nin iktidara gelmesi bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...