BBC’nin gözüyle Çarşı

Dün Manchester United ile karşılaşan ve sahadan 1-0 galip ayrılan Beşiktaş’ın taraftar grubu ‘Çarşı’yı BBC’den John McManus maçtan önce kaleme aldı.

26.11.2009 - 16:33

“Türkiye’nin üç büyüklerinin en küçüğü olan Beşiktaş ülkesinde ‘halk takımı’ olarak biliniyor. Beşiktaş’ın taraftar kitlesi genellikle işçi sınıfından ve sol kanattan oluşuyor.


Takımın taraftar gruplarından ‘Çarşı’ 1980 yılında 6 genç tarafından kuruldu. Çarşı şu an binlerce kişinin desteklediği organizasyon, ancak alışılmışın dışında politik bir duruşları da var.

Almanya’da yaşayan 24 yaşındaki Ozan İlhan, İngiltere’ye Manchester maçı için gelen 1000 civarında Çarşı üyesinden biri. İlhan, “Karım beni anlamıyor, ‘Neden Manchester’a Beşiktaş için uçuyorsun ki? Maçı evde de izleyebilirisin’ diyor” diyerek eşinin kendisini ve Çarşı ruhunu anlamadığını anlatıyor.

Almanya’dan 150, Hollanda’dan 50 ve 50’de Londra’dan taraftar Manchester’e geldi. Beşiktaş’ın maçı kazanması pek olası değil , eğer kazansalar da gelecek tura çıkacak bir vasıfta değilller.

Almanya’dan gelen diğer bir taraftar olan Devrim Börcek ise, “Çarşı bir ruh gibidir” diyor. Börcek, “Gelenlerin çoğu İstanbul’dan ve Beşiktaş’a yakın. Ancak ben 3 bin kilometre uzaktayım ancak o çocuklarla aynı hissiyatı yaşıyorum” diyerek Çarşı’nın ruhunu anlatıyor.

Ancak Çarşı sıradan taraftar gruplarından farklı. Onlar hem maçta hem de saha dışında çok aktifler. Kimi üyeleri değişse de grubun temeli aynı ve hepsinin hayatının temelinde Çarşı var.

Birlikte İşçi Günü’nde yürüyorlar, hayır işleri yapıyorlar, maçlar için oyun kartları hazırlıyorlar, hatta hükümetin nükleer enerji politikasını kaybediyorlar. Bazen de sadece içki içip futboldan konuşuyorlar.

Manchester ile Beşiktaş tafatarları arasında farklar var. İlhan, Manchester’ın tarihi ile başarılarını beğense de taraftarlar arasında fark olduğunu vurguluyor. İlhan, “Manchester futbol endüstrisine en iyi örneklerden biri. Onların taraftararı stadyuma gidip, maçı izleyip, sonra eve dönenler. Oysa Beşiktaş taraftarı farklıdır. Biz sürekli bağırırız. Yenip yenmememiz önemli değil. Önemli olan atmosterdir bizim için. Beklenen orada olmanız değil, yaşamanızdır” diyerek iki taraftar grubu arasındaki farkı anlatıyor."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...