Belçika Dışişleri Bakanı: AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı var

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, göçmen krizi ve NATO vurguları yaparak Avrupa Birliği'nin Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Haberler - DHA 16.05.2019 - 06:09

Belçika Dışişleri Bakanı: AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı var

Belçika'da düzenlenen ‘AB’nin Geleceği ve Genişleme Politikası’ panelinde ‘Türkiye’ ele alındı.

Panele onur konuğu olarak katılan Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu, bunu sığınmacı krizi ve NATO bünyesinde çok net görüldüğünü, bizzat kınadığı 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında normalleşme süreciyle birlikte AB ile Türkiye arasında yakın işbirliğinin güçlenmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye ile Belçika arasındaki ikili ilişkilere de değinen Dışişleri Bakanı, Türkiye ile ekonomik ve ticari ilişkilerde daha ileriye gitmek istediklerini, Belçika’ya daha fazla Türk yatırımcı beklediklerini söyledi.

Panelde iş dünyası adına konuşan MUSİAD Belçika Başkanı Hayri Apaydın ise, Türk işadamlarının yaşadığı vize sorunlarına dikkat çekti.

Panelde açılış konuşmasını yapan Meclis Başkan Yardımcısı Schepmans ise, AB ile Türkiye arasındaki soğukluğun acilen sona ermesi ve AB’nin Türkiye’ye üyelik statüsü vermesi gerektiğini vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...