Belçika mahkemesinin PKK kararı

Belçika yargısından bugün PKK'yla ilgili son derece dikkat çekici bir karar geldi. Brüksel mahkemesi, Avrupa Birliği'nin terör örgütleri listesinde olmasına rağmen PKK'nın faaliyetlerini "silahlı mücadele kapsamında" değerlendirdi.

Haberler - NTV Haber 03.11.2016 - 19:52

Belçika mahkemesinin PKK kararı

Brüksel mahkemesi, terör örgütünün Avrupa'daki üst düzey yöneticilerinden Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar'ın da aralarında bulunduğu 36 kişinin yargılandığı davada kararını açıkladı.

Mahkeme, terör faaliyetlerinde yer almanın yanı sıra çocuk yaştakilerin kaçırılması, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve ölüm tehdidinde bulunmakla yargılanan PKK üye ve yöneticilerinin yaptıklarının "terör eylemi" olmadığına hükmetti.

Kararın gerekçesinde, "Silahlı mücadele, terör suçlaması kapsamında değerlendirilemez" denildi. Federal savcılığın karara itiraz etme hakkı bulunuyor. PKK, AB'nin terör örgütleri listesinde yer alıyor. Liste Belçika'yı da bağlıyor.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı'ndan, Belçika'da süren PKK davası hakkında yapılan yazılı açıklamada, "Belçika’da yerleşik PKK terör örgütü ile iltisaklı 36 özel ve tüzel kişiye karşı Belçika Federal Savcılığı tarafından başlatılan ve 2010 yılından bu yana süren soruşturmada yetkili Soruşturma Dairesinin, Federal Savcılığın davanın Ceza Mahkemesine sevkine yönelik talebini reddettiği öğrenilmiştir" ifadesine yer verildi.

Bu kararın, terörle mücadelede ilkesiz bir tutumun ve PKK terör örgütünün bugüne kadar Belçika'da rahatça faaliyet gösterebilmesine imkan sağlayan zihniyetin açık ve yeni bir göstergesi olarak değerlendirildiği belirtilen açıklamada, karar kınandı.

Açıklamada, Belçika yargısının, 2010'dan bu yana hukuk ilkelerine uymayan bir şekilde sürüncemede bırakılan söz konusu davaya ilişkin bugün yaşanan vahim yanlışı düzeltecek adımların gecikmeksizin atılmasının beklendiği bildirildi.

Sayfa Yükleniyor...