Belçika: Türkiye ile aramızda gerginlik yok

Belçika Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Belçika arasında gerilim yaşandığına ilişkin haberleri yalanladı.

Anadolu Ajansı 24.07.2009 - 14:04

Türkiye'de ve Belçika'da bazı basın organları, son günlerde Türkiye'nin Brüksel Büyükelçisi Fuat Tanlay'ın Belçika'nın terörizmle mücadeleye ilişkin ''gevşek tavırlarına'' yönelik eleştirilerine yer verdi.

Terör örgütü DHKP-C ve üyelerinin Belçika'da 10 yıldır süren yargılanmalarında yaşanan ve Belçikalılar tarafından da adli ''skandal'' veya ''komedi'' olarak nitelenen gelişmelerin söz konusu olduğu değerlendirmelerde, Tanlay'ın Belçika'yı gevşeklikle itham ettiği belirtiliyor.

Büyükelçi Tanlay'ın, değerlendirmesinde, terörle mücadelenin öneminin anlaşılması için ''terörizm sorununun başa gelmesi'' gerekmemesi gerektiği mesajı verdiği gözlemleniyor.

Belçika basınında yer verilen bazı haberlerde, Tanlay'ın ifadeleri, ''Belçika'nın terörizm yaşaması temennisi'' gibi yansıtıldı.

Brüksel'de bulunmayan Büyükelçi Tanlay'ın Belçika Dışişleri Bakanı tarafından protesto amaçlı olarak makama çağrıldığı ve iki ülke arasında gerginlik yaşandığı iddia edildi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Delphine Colarda, konuya ilişkin açıklamasında, büyükelçinin ifade edilen şekilde çağrılmadığını ve bir gerilim yaşanmadığını, bir ''davet'' çerçevesinde görüşlerinin alınacağını belirtti.

Gelişmelere bugünkü baskılarında yer veren yüksek tirajlı ''Le Soir'' gazetesi, ''terör örgütü'' olarak nitelediği DHKP-C ve üyelerinin 10 yıllık sonuçsuz yargılama sürecinin hazmedilemediğini, son olarak geçen 14 Temmuz'da, Belçika adaletinin bir kere daha tartışmaları sıfırdan başlatmak üzere 14 Ekim'e ertelediğini yazdı.

Gazete, Büyükelçi Tanlay'ın, Türk kamuoyunun tepkisini yansıttığının şüphesiz olduğunu, Belçika'nın terörizme karşı gevşek tavrı konusunda sadece Türkiye tarafından değil, başka ülkeler tarafından da sürekli eleştirildiğini belirtti.

''Le Soir'', Belçika'da terörizm uzmanı üst düzey bir adli yetkilinin, Belçika'nın 90'lı yıllardan beri terörizmle mücadele alanında ''gözlerini kapadığına'' ve söz konusu terörizmin artık Belçika ve diğer Batı Avrupa ülkeleri için de endişe verici bir hale geldiğine ilişkin görüşlerini yansıttı.

Büyükelçi Tanlay'ın, geçen haziran ayı sonunda gazetede yayımlanan görüşlerini de hatırlatan ''Le Soir'', terör örgütü DHKP-C'nin suikast eylem ve planlarının devam ettiği uyarısının bu görüşlerde yer aldığı, terör örgütünün de bunu doğrulayan açıklamalar yaptığı üzerinde durdu.

Gazete, Büyükelçi Tanlay'ın, ''ateşli terörizm gündemi'' çerçevesinde mesaj verme çabasında olduğuna işaret etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...