Belçika'da DHKP-C kararı ertelendi

Belçika'da devam eden terör örgütü DHKP-C üyelerine ilişkin davada karar bugün açıklanması bekleniyordu. Ancak mahkeme, kararı 14 Ekim'e erteledi.

Anadolu Ajansı 13.07.2009 - 17:42

Brüksel Temyiz Mahkemesi'nin, terör örgütü DHKP-C üyelerine ilişkin kararını bugün açıklaması bekleniyordu. Ancak mahkeme savunma avukatlarına zaman tanınması amacıyla, kararı 14 Ekim'e ertelediğini duyurdu.

Geçen Mayıs ayında tamamlanan duruşmalar kapsamında, bazıları firarda olan DHKP-C üyeleri Musa Asoğlu, Kaya Saz, Bahar Kimyongür, Fehriye Erdal, Şükriye Akar ve Zerrin Sarı yargılanıyor.

Teröristleri Belçika'da işledikleri suçlardan daha önce yargılayan mahkemeler, 2006'da Fehriye Erdal'a 4, örgütün başı Dursun Karataş'a 5, sözcüsü Musa Asoğlu'na 6, Kaya Saz, Bahar Kimyongür, Zerrin Sarı ve Şükriye Akar'a 4'er yıl hapis cezaları vermişti. Sanıkların 10 yıl boyunca kamu haklarından mahrum edilmesi kararlaştırılmış, Asoğlu 5 bin 500, diğerleri 2 bin 500'er Euro para cezasına çarptırılmıştı.

Adli kurumlar, DHKP-C'yi "terör örgütü" olarak da nitelemiş, ancak bu kararlar yargılamada usulsüzlük gerekçesiyle iptal edilmişti.

Federal Savcı Johan Delmulle, tekrar ele alınan yargılama çerçevesinde, Temyiz Mahkemesinde sunduğu iddianamesinde, bir suç ve terör örgütünün söz konusu olduğunu belirterek, "terör örgütünün başları" olarak nitelendirdiği Musa Asoğlu için 10 yıl, Bahar Kimyongür için 7 yıl ağır hapis cezaları ve 5 bin 500'er Euro para cezası önerdi.

Delmulle, diğer 4 sanık için de 5'er yıl hapis ve aynı miktarda para cezaları istedi.

TÜRKİYE'DE İŞLENEN SUÇLARI DİKKATE ALMAYIN
Duruşmaların son bölümünde, sanık avukatları savcının görüşlerine karşı çıkarak müvekkillerinin "terörist", örgütün "terör örgütü" olmadığını sürekli ileri sürerken, bu görüşlerinin mahkeme tarafından reddedilmesi olasılığını da dikkate alarak, "aynı müvekkillerin terörist yöntemlere başvurmalarının haklı gerekçeleri olduğunun kabul edilmesini" savunmuşlardı.

Sanık avukatları, savcıyı, "kanıtsız itham ve varsayımlarla gerçekleri saptırmakla" itham ederken, bir Belçika mahkemesinin, Türkiye'de işlenen suçları dikkate alamayacağı ve yargılayamayacağı görüşünü öne sürüyorlar.

Mahkeme kararının yarın açıklanması beklenirken, aynı saatlerde terör örgütü yandaşlarının çeşitli gösteriler düzenlemeyi planladıkları, önlemler alındığı belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...