Belçika'yı 'bölecek' seçim zaferi

Belçika'da Flamanlar ile Valonlar arasındaki mücadele kızışıyor. Yerel seçimlerde, Belçika'nın bölünmesinden yana olan milliyetçi Flaman Partisi büyük başarı kazandı. Partinin zaferi tam da Avrupa'da ayrılıkçı eğilim güçlenirken geldi.

Belçika'yı 'bölecek' seçim zaferi

Belçika'daki yerel seçimlerden ülkenin bölünmesinden yana olan milliyetçi Flaman Partisi kazançlı çıktı. Seçim sonuçlarına göre, parti yüzde 36 oy alarak Flaman bölgesinin en büyük siyasi gücü oldu. Milliyetçi Flaman Partisi'nin lideri  Bart De Wever ise, Avrupa'nın en büyük ikinci liman kenti olan Antwerp'in belediye başkanlığını kazandı.

Belçika'nın ekonomik merkezi olan Antwerp, yaklaşık 90 yıldır Sosyalist Parti'nin kontrolündeydi.

Sonuçların belli olmasıyla Bart De Wever, Belçika Başbakanı'ndan federal devleti radikal bir şekilde yeniden şekillendirmesini istedi.

Bart De Wever, "Hem Flamanların hem de Valonların haklarını gözetmek için ciddi bir reforma ihtiyacımız var" dedi.

Milliyetçi Flaman Partisi, varlıklı Flaman bölgesinin ülkeden ayrılmasını istiyor; daha yoksul olan ve Fransızca konuşan güneydeki Valonların sübvanse edilmesine karşı çıkıyor.

Belçika'da güçlenen milliyetçi Flaman dalgasının ülkenin bölünmesi ya da bir konfederasyonla sonuçlanabileceği yorumu yapılıyor.

Euro bölgesindeki ekonomik krizle birlikte Avrupa'da ayrılıkçı eğilimlerin yoğunlaştığına da dikkat çekiliyor.

Belçika'nın dışında, İspanya'da milliyetçi Katalanlar'ın, Birleşik Krallık'ta da İskoçların ayrılık talebi artıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...