Belediye Başkanı ‘sivil itaatsizlik’ yapınca

Washington Belediye Başkanı, hükümet politikalarını protesto etmek için sivil itaatsizlik eylemi yapınca polis kelepçeyi takıp nezarete attı.

13.04.2011 - 10:08

Belediye Başkanı ‘sivil itaatsizlik’ yapınca

Türkiye’de günlerdir devam eden sivil itaatsizlik eylemlerinin bir benzeri de ABD’de yaşandı. Ancak eylemi yapan ABD’nin başkenti Washington DC’nin Ocak ayında göreve seçilen belediye başkanı Vincent Gray’di.

Obama’nın kemer sıkma politikalarının kurbanı olarak Senato’nun belediye bütçesinde kesintiye gitmesini eleştiren belediye başkanı, belediye meclisi üyeleri ve 300 kadar destekçisiyle birlikte senato önünde gösteri yapmaya kalkıştı.

Senatoya giden yolu kapatan ve “Washington DC özgür olacak!”, “Kendi paramızı kendi istediğimiz gibi harcarız” diye bağıran belediye başkanı, bir anda Senato’nun güvenliğinden sorumlu polisler tarafından çevresi sarılınca neye uğradığını şaşırdı.

MAHKEMEYE ÇIKARILDI
Washington DC polisini atama hakkına sahip olan ancak, özel bir statüsü olması nedeniyle senato polisine müdahale edemeyen başkan, “sivil itaatsizlik” suçu işlediği belirtilerek eylemi sonlandırması uyarısına maruz kaldı. Direnince, iki polis memuru belediye başkanını ellerini arkasından bağlayarak plastik kelepçeyle kelepçeledi. Başkan, kendisiyle birlikte 6 belediye meclisi üyesiyle hücreye atıldı. Çıkarıldığı mahkemede 50 dolar kefaletle serbest bırakılan belediye başkanı çıkışta “Bu tam bir adaletsizlik” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...