‘Belirli bir şekilde görünme baskısı’ kadınları etkiliyor

Son yıllarda gittikçe artan belirli bir şekilde görünme algısı sonrasında insanlar özellikle kadınlar büyük askı altına girmiş durumda. Bu konuda İngiliz vücut geliştirme sporcusu Rene Campbell, yaşam stili ve yaptığı sporla dikkatleri üzerine çekiyor. İki çocuk annesi Campbell, kadınlara toplumdan görünmeleri gereken bir şekil olduğu baskısının olduğunu ve kendisinin ‘kadınların nasıl görünmesi gerektiği görüşünü’ değiştirmek istediğini söylüyor.

Haberler - ntv.com.tr 04.12.2020 - 13:16

‘Belirli bir şekilde görünme baskısı’ kadınları etkiliyor

Son dönemde değişen nesil ve kültürel düşünce tarzı insanların görünüşlerini de etkilemiş durumda. Güzellik algısı sonrasında aynadaki görünüşe verilen önem, toplumun uyguladığı ‘belirli bir şekilde görünme baskısı’ kadınların yaşamlarını epey etkiliyor.

İdeal kadın imajı, çeşitli mecralar yoluyla topluma benimsetilirken ekonomik sistemin tüketim üzerinden yürüdüğü günümüz dünyasında, beden üzerinden oluşturulan söylemler, insanları özellikler kadınları baskı altına alıyor.

44 yaşındaki vücut geliştirme sporcusu Rene Campbell, bu algıyı yıkmak için çabalayan ‘güçlü ve kuvvetli’ bir kadın olarak öne çıkıyor.

‘ÖZGÜVENSİZ BİR KADINDIM’

CNN’e konuşan Campbell, "Kadınların belirli bir şekilde görünmesi gerektiği baskısını medya aracılığıyla sürekli olarak hissediyordum. Vücudum ve imajım konusunda çok özgüvensizdim, bir insan olarak çok özgüvensizdim" sözleriyle yaşadığı durumu ifade ediyor.

Yeme bozukluklarıyla uzun bir süre mücadele ettiğini belirten Campbell, “Sürekli kilomu çok düşük tutmaya, zayıf görünmeye çalışıyordum, sanki dergi kapaklarındaki kadınlar gibi" ifadelerini kullanan Campbell, daha sonra bir vücut geliştirme yarışmasına katıldığını ve bu durumun bütün düşüncesini değiştirdiğini belirtti.

‘KADIN TUVALETİNE GİRDİĞİMDE ÇIKMAM GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYORLAR’

Daha sonra vücut geliştirme sporuna başlayan ve ödüller kazanan iki çocuk annesi Campbell, “Hala kadınlar tuvaletine girdiğimde bana çıkmam gerektiğini söyleyen kişiler oluyor” ifadeleriyle yaşadığı durumun vehametini dile getiriyor.

Campbell, "Kaslı bir kadın olarak çoğu zaman birçok olumsuzluğa karşı karşıyasınız. İnsanlar eski bir zihniyete sahipler. Kaslı olduğum için mutluyum, bu bana güven ve zihinsel güç duygusu verdi” ifadelerini kullanırken kendisine kadınlar tuvaletinden çıkması gerektiğini söyleyen kişilere ise, ”Bu tuvaletleri kullanabilmek için kadın olduğumu kanıtlamam gereken bir durumda kaldı. Oldukça rahatsız edici. Onlara oldukça güzel anlatmaya çalışıyorum. Bu şekilde görünebilirim ama günün sonunda, ben bir kadınım” şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...