Benazir Butto’ya insan hakları ödülü

BM 'nin 5 yılda bir verdiği İnsan Hakları Ödülü sahiplerini buldu. Geçen yıl suikaste kurban giden Pakistan’ın eski başbakanı Benazir Butto da ödül alanlar arasında.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.12.2008 - 15:31

Benazir Butto’ya insan hakları ödülü

2008 yılı İnsan Hakları ödülüne Amerikalı hukukçu Ramsey Clark, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden Doktor Deniz Mukwege, Kanadalı hukukçu ve BM’nin bir önceki insan hakları yüksek temsilcisi Louise Arbour, Jamaikalı Doktor Carolyn Gomes, İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) ile hayatta olmayan Pakistan’ın eski başbakanlarından Benazir Butto ile Brezilya’da öldürülen yağmur ormanları savunucusu Amerikalı rahibe Dorothy Stang layık görüldü.

BM’de düzenlenen ödül töreninde Butto’ya verilen ödülü oğlu Bilawal Butto Zerdari aldı.

Zerdari, daha sonra düzenlenen basın toplantısında, annesinin ülkesine dönmeyi ölme pahasına göze aldığını belirterek, Benazir Butto’nun “demokrasinin sadece Pakistanlılar için değil tüm dünya için önemli olduğuna inandığını” söyledi.

Zerdari, gazetecilerin, annesinin döneminde ülkede pek çok insan hakları ihlali olduğunu söylemeleri üzerine ise annesini savundu. Zerdari, “Annem Pakistan’da hem demokrasi hem de insan haklarını sağlamak ve bu tür ihlalleri engellemek için elinden geleni yaptı” dedi.

Zerdari, Pakistan’daki gençliğe nasıl bir mesaj verebileceğinin sorulması üzerine de Pakistanlı gençlerin İslam dininin radikal şekilde yorumlanmasını reddetmeleri gerektiğini belirtti.

Dr. Martin Luther King, Jimmy Carter, Uluslararası Af Örgütü ve Nelson Mandela gibi isimler ve kuruluşlar da geçmişte BM İnsan Hakları ödülü sahibi olmuşlardı.

Ödül 1968 yılından beri insan haklarında üstün çalışmalar gösterenlere veriliyor.

Sayfa Yükleniyor...