Beni köşeye sıkıştıramadılar

ABD'deki nükleer güvenlik zirvesine katılan İsrail Başbakan Yardımcısı Dan Meridor, beklenenin aksine Türkiye ve Mısır'ın kendisini köşeye sıkıştıramadığını söyledi.

14.04.2010 - 10:32

Beni köşeye sıkıştıramadılar

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Türkiye ve Mısır'ın nükleer zirvede İsrail'i köşeye sıkıştıracağı haberleri üzerine ABD'ye gitmemişti. Netanyahu'nun yerine zirveye katılan Başbakan Yardımcısı Dan Meridor ise Ankara'yı kastederek “Zirvede İsrail'le çatışma bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattığım için üzgünüm. Ne Arap ülkeleri ne de başka bir dünya lideri tarafından tuzağa düşürülmedim" dedi.

Yedioth Ahronot gazetesinin haberine göre, Netanyahu'nun yerine İsrail'i temsilen zirveye katılan Meridor, zirvede hiçbir ülkenin kendilerini köşeye sıkıştırmaya çalışmadığını ve İsrail'le Müslüman ülkeler arasında hiçbir tartışma çıkmadığını söyledi.

İsrail Başbakan Yardımcısı, bütün ülkelerin düşüncelerini nezaket içinde dile getirdiğini savunarak, “Zirvede İsrail'le çatışma bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattığım için üzgünüm. Burada atmosfer hem kürsüden yapılan konuşmalarda hem de konferans dışı görüşmelerde güzel. Ne Arap ülkeleri, ne de başka bir dünya lideriyle yaptığım görüşmede tuzağa düşürülmedim" dedi.

Haaretz gazetesi de, Meridor'un zirvede Türkiye ile birlikte İsrail'i sıkıştıracağı söylenen Mısır Dışişleri Bakanı'yla baş başa görüşme yaptığını duyurdu.

Dan Meridor, gazetecilerin İsrail'e zirvede nükleer silahlar konusunda herhangi bir eleştiri gelmemesinin Başbakan Netanyahu'nun zirveden çekilmesiyle bağlantılı olup olmadığı yolundaki bir soruya da “Belki olabilir" diye cevap verdi.

Meridor, bir soru üzerine de Başbakan Tayyip Erdoğan'la henüz görüşmediğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...