Bergdahl pazarlığında Alman parmağı

ABD, 5 Taliban militanının serbest bırakılması karşılığında özgürlüğüne kavuşan asker Bowe Bergdahl'ın kurtarılma biçimini tartışmaya devam ediyor. Bergdahl'ın Almanya'nın arabuluculuğunda kurtarıldığı da iddia edildi.

03.06.2014 - 16:24

Bergdahl pazarlığında Alman parmağı

Alman Bild gazetesi, Taliban'ın 5 yıldır esir tutuğu ABD'li asker Bowe Bergdahl'ın kurtarılması operasyonunda Alman diplomat Michael Steiner'in arabuluculuk yaptığını ileri sürdü.

Gazetenin haberine göre, Bergdahl'ın özgürlüğüne kavuşması için Taliban ile Obama yönetimi arasında ilk ilişki 2009 yılında kuruldu.

Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder'in eski danışmanı ve şu anda Almanya'nın Hindistan Büyükelçiliğini yürüten 64 yaşındaki Michael Steiner, Obama yönetimi ile Taliban lideri Mola Ömer arasında doğrudan bağlantı kurulmasında aracılık yaptı.

Bild gazetesinin iddiasına göre, Steiner 2009 yılından bu yana ABD Dışişleri Bakanlığı, CIA ve Taliban müzakerecisi arasındaki görüşmeleri organize etti.

Taliban'ın müzakere için tayin ettiği militanın ABD terör listesinde bulunduğu, Bergdahl'ın serbest bırakılması için yürütülen pazarlığa katılabilmesi için söz konusu Taliban militanının terör listesinden çıkarıldığı ileri sürüldü.

ABD terör listesinden çıkarılan Taliban militanının, ABD'li yetkililerle görüşmek için Almanya'nın Münih kentine gittiği de iddialar arasıda. Daha sonraki görüşmelerin ise, Katar'da yapıldı.

KATAR'DAN AÇIKLAMA
Uzun süren müzakereler sonucunda, 5 yıldır Taliban'ın rehin aldığı ABD askeri Bowe Bergdahl, Guantanamo'da tutulan 5 Taliban militanı karşılığında özgürlüğüne kavuştu.

Amerikan askeri Bowe Bergdahl, Almanya'daki ABD üssünde tedavi görüyor. Amerikan askeri Bowe Bergdahl, Almanya'daki ABD üssünde tedavi görüyor.

Obama yönetimi, 5 Taliban militanını, Katar'da zorunlu ikamet etmeleri karşılığında serbest bıraktı. Katar'dan bugün yapılan açıklamada, ABD'nin serbest bıraktığı 5 Taliban militanının aileleriyle birlikte ülkesinde kaldıkları belirtildi.

CUMHURİYETÇİLER TEPKİLİ
ABD Kongresi'deki Cumhuriyetçiler ise, takas sonrası ağır eleştirileriyle Obama yönetimini zor durumda bırakıyor. Cumhuriyetçi senatörler, takasın "kötü örnek" oluşturacağı ve bunun teröristlerle müzakere etme anlamına geldiğini iddia ediyorlar.

Cumhuriyetçi Parti'nin Teksas Senatörü Ted Cruz, "Şimdi diğer ABD askerlerinin başına ödül mü koyduk. Bu yapılan, teröristlere, 'eğer bir ABD askerini esir alırsanız, bu askeri 5 teröristle takas edebilir siniz' anlamına mı geliyor" sorularını dile getirdi.

PAKİSTAN SINIRINDA SERBEST BIRAKILDI
Afganistan'da, 30 Haziran 2009'dan beri Taliban'ın elinde bulunan ABD askeri çavuş Bergdahl, önceki gün Pakistan sınırında ABD güçlerine teslim edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...