Berlin'de kundaklamalar durmuyor

Berlin'de son bir yıldır gece saatlerinde otomobiller ateşe veriliyor. Kentte salı gecesi 15 araç yine alevler içinde kaldı. Alman polisi saldırganların peşinde...

19.08.2011 - 12:04

Berlin'de kundaklamalar durmuyor

Alman polisi, başkent Berlin’de salı gecesi 15 aracın daha ateşe verildiğini ve yakılan araçlar arasında bir de motosiklet bulunduğunu açıkladı. Polis, 10 aracın Charlottenburg ve 5 aracın da Spandau ve Lichtenberg semtlerinde ateşe verildiğini kaydetti.

Böylece Berlin'de aşırı siyasi gruplar tarafından yapıldığı tahmin edilen kundaklama vakalarında, yanan araç sayısı son bir yıl içinde 138'e yükseldi. Yetkililer, sadece 2011 yılı içinde 54 aracın yakıldığını belirtti.

SORUŞTURMA SÜRÜYOR
Berlin'deki araç kundaklama vakaları, siyasi amaçlı oldukları gerekçesiyle devlet güvenliği kapsamında soruşturuluyor. Ancak Berlin’in Sosyal Demokrat Partili İçişleri Senatörü Erhart Körting, artan kundaklama vakalarına rağmen özel bir soruşturma komisyonu oluşturulmasına karşı çıktı.

Körting, RBB Radyosu’na yaptığı açıklamada, Berlin emniyetinin kundaklama olaylarıyla ilgili özel bir birimi bulunduğunu ve bu birimin olayların soruşturulması için yeterli olduğunu kaydetti.

Yanan araç sayısı son bir yıl içinde 54'e yükseldi Yanan araç sayısı son bir yıl içinde 54'e yükseldi


Bir vatandaş olarak yaşananlara karşı büyük bir öfke duyduğunu belirten Körting, olayın faillerinin henüz tespit edilemediğine de işaret etti.

AŞIRI SOLCU GRUPLARDAN ŞÜPHELENİLİYOR
Bir yılı aşkındır devam eden kundaklama olaylarının arkasında aşırı solcu grupların olduğu tahmin ediliyor.

Kundaklama olaylarına ilişkin geçen bir yıl içinde sadece üç şüpheli yakalandı. Mahkeme karşısına çıkarılan bu kişilerden 2’si beraat ederken, bir kişi ise hüküm giydi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...