İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi, Başbakan Mario Monti'nin ekonomide Alman merkezli bir politika izlediğini iddia ederek, ''Monti ile ekonomi kötüleşti'' dedi.

İtalya'da geçen hafta başlayan ve bu hafta etkisi devam eden siyasi krizin öne çıkan iki ismi, Başbakan Mario Monti ile eski Başbakan Silvio Berlusconi, bu sabah katıldıkları programlarda birbirlerine göndermede bulundu.

'BÜTÜN VERİLER OLUMSUZ'
76 yaşındaki Silvio Berlusconi, telefonla katıldığı yayında, halefi Monti'ye yüklenmeyi sürdürdü. Berlusconi, Monti'nin krizi kötü bir şekilde idare ettiğini savunarak, ''Birtakım hatalar olduğunu söylemek istiyorum, ama Monti fazlasıyla Alman merkezli bir politika izledi. Tüm ekonomistler söylüyor, bütün veriler olumsuz'' diye konuştu.

Berlusconi, 'spread' adı verilen Almanya ile İtalya arasındaki 10 yıl vadeli tahvil faizleri arasındaki puan farkının artış göstermesine de değinerek, 'Spread'in bizim için ne önemi var. Bu, İtalyan halkının oylarıyla seçilmiş bir çoğunluğu devirmek için yapılmış bir buluş'' değerlendirmesini yaptı.

Bu akşam daimi iktidar ortağı olan Kuzey Birliği Partisi lideri Roberto Maroni ile biraraya gelerek, seçimlere yönelik olası ittifaklarını konuşacaklarını aktaran Silvio Berlusconi, partisinin mevcut parlamenterlerinden sadece yüzde 10'unun gelecek seçimlerde yeniden aday gösterileceğini ifade etti.

MONTİ: ÜLKE, ÖNEMLİ AŞAMA KAYDETTİ
RAI kanalında bir programa katılan Başbakan Mario Monti ise, iktidarda bulundukları 13 aylık dönemde ülkenin ekonomik anlamda önemli aşamalar kaydettiğini dile getirdi.

Monti, ''İtalya, 13 ay önce gerçekten çok zor bir durumdaydı. Ama biz büyük bir ilerleme süreci gerçekleştirdik. İtalya'yı mali açıdan, Yunanistan'ın kaderinden kurtarmanın ve hızlı bir ritmle kısmen büyümesini sağlamanın ne şekilde mümkün olabileceğini birileri bana öğretirse ben de memnuniyet duyacağım. Ayrıca bu reçeteyi, büyük mali sıkıntıyı iyileştirmek gibi bir endişenin olmadığı geçmiş yıllarda bulmak daha uygun olurdu'' şeklinde konuştu.

Monti, Avrupa'nın önemine değinerek, Avrupa'nın yönetimi iyi olmasa da, krizin de tahrikiyle ileriye gitmekte olduğunu söyledi. 

Teknokrat Başbakan Monti, ülkesinin içinde bulunduğu krizle ilgili de piyasalardaki komplo teorilerine inanmadığını söyledi.

Almanya ile İtalya arasındaki 10 yıl vadeli tahvil faizleri arasındaki puan farkının artış göstermesinin de sakince ele alınması gereken bir konu olduğunu belirten Monti, vatandaşların da 'spread'in nasıl hareket ettiğini izlediğini dile getirdi.

Monti, bazı mitler hakkında karışıklığa yol açmamak gerektiğini ve dikkatli konuşmaya ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

Eski Başbakan Silvio Berlusconi, teknokrat Mario Monti hükümetine parlamentoda verdiği desteği çekerek, ekonomik krizle mücadele eden İtalya'da siyasi krize yol açmakla itham ediliyor.