İtalya'nın daha önce siyaseti bıraktığını açıklayan skandallarıyla ünlü siyasetçisi Silvio Berlusconi, karar değiştirdi. 76 yaşındaki Berlusconi, gelecek yıl yapılacak seçimlerde başbakan adayı olabileceğinin sinyalini verdi.

Ekonomik kriz nedeniyle geçen yıl başbakanlığı bırakmak zorunda kalan ve aktif politikadan çekildiğini açıklayan Berlusconi, yeniden aday olmayı kendisi için değil ülkesi için istediğini söyledi.

İtalya'nın batmak üzere olduğunu iddia eden Berlusconi, "Bittiğimi zannedenler yanıldı, beni kimse durduramaz" diyerek rakiplerine meydan okudu.

ALTINCI KEZ BAŞBAKAN ADAYI OLMA HEDEFİ
Altıncı kez başbakan adayı olmayı hedefleyen Berlusconi'nın bu kararı, büyük şaşkınlık yarattı. Birçok İtalyan, Berlusconi'nin siyasete dönmesine karşı.

Berlusconi'nin dönüş ihtimalinin partisi içinde de sıkıntı yarattığı belirtiliyor.

Kaybedeceğini bile bile seçimlere katılarak kendisine büyük zarar vereceğine inanan yakın çalışma arkadaşlarının Berlusconi'ye, "Gel vazgeç, politika hayatını böyle bitirme' sözleriyle telkinde bulunduğu belirtiliyor.

Yolsuzluk ve fuhuş suçundan hakkında davalar açılan Berlusconi, Kasım 2011'de ekonomik kriz yüzünden görevini Mario Monti'ye devretmişti.