Berlusconi önce gazeteleri istedi

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Milano'daki mitingde saldırıya uğradı.

13.12.2009 - 21:40

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, lideri olduğu Özgürlükçü Halk Partisi'nin Milano'nun Duomo meydanında düzenlediği miting sırasında saldırıya maruz kaldı. Berlusconi konuşmasının ardından kürsüden indikten sonra saldırıya uğradı.


Taraftarlarına imza dağıtarak aracına yöneldiği sırada Massimo Tartaglia adlı saldırgan, koruma duvarını aşmayı başardı ve elinde metal bir cisimle Berlusconi'nin yüzüne vurdu.

Saldırganı yakalayan güvenlik birimleri Başbakan Berlusconi'yi araçla hemen miting alanından uzaklaştırarak, tedavi için Milano'daki San Raffaele hastanesine götürdü. Saldırgan Massimo Tartaglia, Milano'daki bir cezaevinde sürekli gözlem altında tutuluyor.

Saldırının ardından geceyi hastanede geçiren Berlusconi mucize eseri kurtulduğunu söyledi. Olayı değerlendiren güvenlik uzmanları da Başbakan'ın öldürülmüş olabileceğinin altını çizerken, "Atılan cisim 1 cm daha yukarı gelseydi, Berlusconi gözünü kaybetmiş olabilirdi" dedi.

BERLUSCONİ, 20 GÜN RAPORLU
Başbakanın özel hekimi Alberto Zangrillo, Milano'da Berlusconi'nin gözlem altında tutulduğu San Raffaele Hastanesi'nde yaptığı açıklamada, Berlusconi'nin burnunda kırık olduğunu ve alt dudağına da dikiş atıldığını belirtti.

Zangrillo, Başbakanın olaydan sonra ne kadar dinlenmesi gerekeceğine ilişkin soruyu ise "20 gün istirahat" diye yanıtladı. Doktor, Berlusconi'nin olay nedeniyle "çok sarsılmış, şaşkın ve üzgün" olduğunu da kaydetti.

SABAH GAZETELERİ İSTEDİ
Sabah saatlerine yapılan açıklamada ise Silvio Berlusconi'nin sakin bir gece geçirdiği ve sabah gazeteleri görmek istediği açıklandı.

Alberto Zangrillo'nun Başbakanı bir ya da iki gün hastanede gözlem altında tutacağı belirtiliyor.

ERDOĞAN İLE GÖRÜŞME ERTELENDİ
Berlusconi, çarşamba günü Başbakan Erdoğan'la Roma'da biraraya gelecekti. İki ülke yetkilileri arasında bugün yapılan telefon görüşmeleri sonucu, Çarşamba günü Roma'da yapılması planlanan hükümetler arası zirvenin daha sonraki bir tarihe ertelenmesi kararlaştırıldı. Zirvenin, Berlusconi'nin sağlığına kavuşmasının ardından gerçekleşeceği belirtildi.

Berlusconi, çarşamba günü Başbakan Erdoğan'la Roma'da biraraya gelecekti. Saldırının ardından bu görüşmenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

EYLEM ÖNCEDEN PLANLANMIŞ
Saldırgan Massimo Tartaglia'nın ise eyleme önceden hazırlık yapmış olduğu ortaya çıktı. Soruşturma raporunda, Berlusconi'nin yüzünü hedef alan saldırganın küçük bir heykel parçası kullandığı belirtildi. Berlusconi'nin burnunun ve bir dişinin kırılmasına, dudaklarının patlamasına neden olan hediyelik eşya niteliğindeki Duomo heykelciğine polis tarafından el konulduğu da kaydedildi.

Milano Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, saldırganın üzerinden çarmıha gerilmiş bir İsa heykelciği ile biber gazı spreyi çıktığını da belirtti.

Yetkililer, bulunan objelerin saldırganın eyleme önceden hazırlandığının ve eylemin tasarlanarak yapıldığının göstergesi olduğuna da dikkati çekti.

San Raffale Hastanesi'nde müşahade altındaki Berlusconi'yi ziyaret eden İçişleri Bakanı Roberto Maroni, "Başbakan fiziken sarsılmış durumda olmakla birlikte oldukça rahat. Ağır bir darbe almış" diye konuştu.

SALDIRGAN 10 YIL PSİKOLOJİK TEDAVİ GÖRMÜŞ
42 yaşındaki Massimo Tartaglia'nın daha önce 10 yıl psikolojik tedavi gördüğü ortaya çıktı.

POLİSLER SALDIRGANI LİNÇTEN KURTARDI
Saldırı sırasında Berlusconi'ye bir metre mesafede bulunan Savunma Bakanı Ignazio La Russa, tanık olduğu hadiseyi şöyle anlattı:

"Başbakan, saldırganın yumruğuna maruz kaldı. Saldırganın elinde de bir şey var gibiydi. Başbakanın ağzı ve burnu kanıyordu. Saldırgan hemen yakalanarak, gözaltına alındı. Olay, Başbakanın kürsüden indiği sırada meydana geldi. Polisler saldırganı gözaltına alarak linç edilmekten de kurtarmış oldular. Polis müdahale etmesiydi, oradaki insanlar saldırganı paramparça edebilirdi."

Miting alanında yer alan siyasi yetkililerden ve hükümetin koalisyon ortaklarından biri olan Kuzey Birliği Partisi (KBP) Genel Başkanı Umberto Bossi, "Bu, bir terör saldırısıdır. Ortalıkta bu türden canilikler yapabilecek bir sürü insan var. KBP olarak terör riskiyle mücadeleye hazırız" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...