NTV

Berlusconi: Yola devam

Dünya

Anayasa Mahkemesi'nin dokunulmazlıkları kaldırmasının ardından İtalya'dan tanıdık tepkiler geldi: Siyasi bir karar, erken seçim yok, yola devam...

İtalya'da merkez sağ koalisyon, Başbakan Silvio Berlusconi'yi de yakından ilgilendiren dokunulmazlık yasasının Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesine karşın, istifa ya da erken seçim yoluna başvurmaksızın yola devam etme kararı aldı.

İlişkili Haberler


Başbakan Berlusconi Roma'da Grazioli Sarayı'ndaki ikametgahından çıkışı sırasında gazetecilere yaptığı kısa açıklamada, 15 üyeli Anayasa Mahkemesi'nde solcuların çoğunlukta olduğunu savunarak, "Hiçbir şey umurumda değil. Dokunulmazlık olsa da olmasa da yola devam. Beş yıl boyunca iktidarda olacağız. Anayasa Mahkemesi solcuların elinde. 11 üyenin solcu olduğu bir mahkemenin dokunulmazlık yasasına onay vereceğine zaten inanmıyordum" dedi.

Berlusconi'nin sözcüsü Paolo Bonaiuti de Anayasa Mahkemesi'nin yasa iptalini "siyasi bir karar" olarak niteleyerek, "Anayasa Mahkemesi siyasi bir karar aldı. Ancak Başbakan Berlusconi, hükümet ve mevcut koalisyon yola devam edecektir. İtalyan seçmenlerin 2008 nisanda verdiği yetkiyle ülkeyi yönetmeyi sürdüreceğiz" diye konuştu.

"ERKEN SEÇİM DÜŞÜNMÜYOR"
Berlusconi'nin koalisyon ortağı Kuzey Birliği Partisi'nin Genel Başkanı ve Reform Bakanı Umberto Bossi de "Hiç kimse bileğimizi bükemeyecek. Yola devam. Berlusconi mücadelede kararlı. Erken seçim düşünmüyor. Onun moralinin yerinde olduğunu görmek beni mutlu etti" dedi.

"HALKIN İRADESİYLE ÇELİŞMEKTEDİR"
Özgürlükçü Halk Partisi milletvekili ve Berlusconi'nin avukatı Niccolo Ghedini müvekkilinin yargılanmaktan korkmadığını savundu.

Ghedini, bununla birlikte, Anayasa Mahkemesi'nin dokunulmazlık yasasını iptal etmesini doğru bulmadığını belirterek, "Mahkeme kendi ilkeleriyle çelişen bir karar almıştır. Karar, halkın iradesiyle de çelişmektedir. Başbakan, ulusal ve uluslararası sorunlarla ilgilenmek yerine, açılacak davalarla uğraşmak zorunda bırakılmıştır" dedi.

Ghedini, "Ben, taraflar üstü bir yargıcın Berlusconi'yi suçcuz bulacağından eminim. Şimdi davaları göğüslememiz gerekecek" diye konuştu.
İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, dokunulmazlık yasasını iptal eden Anayasa Mahkemesi'ne tepki gösterirken, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ve seleflerini de üstü kapalı biçimde eleştirdi.

Napolitano ve seleflerinin merkez solun oylarıyla seçildiğini ima eden Berlusconi, "Cumhurbaşkanının hangi kesimden olduğunu biliyorsunuz. Anayasa Mahkemesi'nin üyeleri, solcu olan üç Cumhurbaşkanı tarafından belirlenmiş vaziyette. Bu mahkeme bir güvence değil, adeta siyasi bir kurum" diye konuştu.

Berlusconi'nin bu sözlerinin ardından Quirinale Sarayı'ndan Cumhurbaşkanı Napolitano adına yapılan yazılı açıklamada, "Cumhurbaşkanı tarafsızdır. Anayasa Mahkemesi'nin kararına saygı gösterilmelidir. Yasaların, Anayasa'ya uygunluğunu denetlemek Anayasa Mahkemesi'nin görevidir. Cumhurbaşkanı, mahkemenin kararına saygı duymaktadır" ifadesi kullanıldı.

Berlusconi, Grazioli Sarayı önünde basına yaptığı değerlendirmede, yargıda ve basın sektöründe solcuların örgütlü olduklarını ifade etti ve "Bizde yargıçlar içinde azınlık konumunda bir grup var ki kendi aralarında son derece örgütlenmiş durumdalar. Yargıyı siyasi emellerine alet ediyorlar. Basının yüzde 72'si solcu. Devlet televizyondaki tartışma programları solcuların elinde. Hepimizden kesilen paralarla maaş alıyorlar, tutup bizi alay konusu yapmaktan da kaçınmıyorlar" dedi.

Berlusconi, "Yaşasın İtalyanlar, yaşasın Berlusconi, İyi ki Berlusconi var. Eğer İtalyanların yüzde 70'inin desteklediği Berlusconi hükümeti olmasa, ülke solun eline geçecek. Bizdeki solun ülkemizi ne hale getireceğini de gayet iyi biliyorsunuz" diye konuştu.

İtalya Başbakanı Berlusconi, hakkında açılmış davaların tümünün asılsız iddialarla kendisini yıpratma amacı taşıdığını savunarak, "Biz yola devam edeceğiz. Önüme çıkaracakları davaların tümü zaten uydurmaca şeyler. Gerekirse kamu hizmetinden birkaç saatimi ayırarak, huzurlarına çıkıp hepsini yalanlarını ortaya sereceğim" dedi.