Berlusconi'nin en zor günü

İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi 20 yıllık siyasi hayatının en zor günlerinden biriyle karşı karşıya. Vergi kaçakçılığından hüküm giyen Berlusconi'nin üyelikten azledilmesi için senatoda bugün oylama yapılacak.

27.11.2013 - 10:45

Berlusconi'nin en zor günü

İtalya'da eski başbakan Silvio Berlusconi, vergi kaçırdığına hükmedilen bir davadan aldığı mahkumiyet kararı dolayısıyla buün Senato'da senatörlükten azil oylamasından geçecek.

Akşam saatlerinde yapılacak oylamada, çoğu senatörün azle destek vereceği belirtiliyor. Azil gerçekleşirse Berlusconi'nin dokunulmazlığı da sona ermiş olacak.

İtalya'da yasalar gereği hakkında mahkumiyet kararı olduğu için parlamentonun üyesi olduğu kanadında azil oylamasından geçmesi gereken Berlusconi, senatodaki sandalye sayısının Şubat 2013'teki seçimlerde sol tandanslı partiler lehine geçmesi sebebiyle büyük riskle karşı karşıya.

Senatörlüğünü kaybetmek istemeyen Berlusconi, bunun için Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'dan af talebinde bulunmuş ancak Napolitano, "Bunun için gerekli koşullar yok" diyerek bu talebi geri çevirmişti.

Vatikan ve İtalya'ya da resmi ziyarette bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, yakın arkadaşı Berlusconi'yi korumak için diplomatik pasaport vereceği iddia edildi. İtalyan basınında yer alan bu iddiaları taraflar yalanladı.

Berlusconi'nin senato'dan azledilmesinin ülkedeki siyasi gerilimi artıracağı, pamuk ipliğine bağlı koalisyonun çökmesine neden olabileceği belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...