İsrail ve Filistin arasında bir yıl içerisinde barışa varılmasını öngören doğrudan müzakereler, Washington'da başlıyor.

İlişkili Haberler


Görüşmeler öncesinde Filistin lideri Mahmud Abbas, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Ürdün Kralı Abdullah ve Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek Beyaz Saray'da Barack Obama ile buluştu. Obama'nın başbaşa görüşmeler yaptığı liderler, önümüzdeki yıl kapsamlı bir barış anlaşması sağlanması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını taahhüt etti.

Amerikan Başkanı Barack Obama, liderlerin bir araya gelmesinin çok önemli bir başlangıç olduğunu söyledi ve "Biz beş adamdan başka bir şey değiliz, ancak bir araya geldiğimizde yalnız olmayacağız. Daha önceki nesillerin desteği de bizimle olacak" dedi.

NETANYAHU'DAN ABBAS'A BARIŞ ORTAĞIMIZ
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu da barışa olan inancını dile getirdi. Netanyahu, "Geçmişi değiştiremeyiz, ama geleceği daha iyi bir yer haline getirebiliriz" ifadelerini kullandı.

Filistin lideri Mahmud Abbas ise, İsrail'e Batı Şeria'daki yerleşim birimlerini durdurması çağrısında bulundu. Abbas, "İsrail işgali sona ermelidir" dedi.

Netanyahu ve Abbas da barış için kararlılıklarını daha duygusal tonlarda ifade etti. Netanyahu Abbas’a dönerek, “Barış ortağımız” dedi ve Washington’a “tarihi bir uzlaşma” için geldiğini belirtti. Ancak İsrail’in güvenliğinden ödün verilmeyeceğini kesinlikle ifade etti.

Bu arada Hamas Batı Şeria’daki saldırılarını dün de sürdürdü. Haber ajansları ve İsrail gazeteleri, dün gece Koşav Hoşaçar yerleşim birimi yakınlarında yaşanan silahlı saldırıda iki İsraillinin yaralandığını bildirdi.