Beşiktaş'taki bombalı saldırıya ilişkin dünyadan tepki

İstanbul Beşiktaş'ta meydana gelen bombalı saldırılara ilişkin dünyadan da tepki geldi.

NTV Haber 11.12.2016 - 01:56 | Son Güncelleme : 11.12.2016 - 11:15

Beşiktaş'taki bombalı saldırıya ilişkin dünyadan tepki

İstanbul Beşiktaş'ta meydana gelen bombalı saldırılara dünyadan da tepki geldi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "İstanbul'daki korkunç terör saldırısını kınıyorum. Kalbim, bombalı saldırılarda sevdiklerini kaybedenler ve müttefikimiz Türkiye halkıyla" ifadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği resmi Twitter hesabından yayınladığı mesajla saldırıyı kınadı. Türk halkının cesaretine saygı duyduklarını belirtti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price, "Tüm teröristlere karşı NATO müttefikimiz Türkiye ile dayanışma halindeyiz." dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, sosyal medyadan saldırıyı kınayarak “Düşüncelerim olaydan etkilenenlerle. İngiltere terörle mücadelede Türkiye ile çalışmaya kararlı" açıklamasında bulundu.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, sosyal medya hesabında "Beşiktaş stadı yakınındaki saldırıyı şiddetle kınıyorum. Yaralılara acil şifa diliyorum" mesajını paylaştı.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "İstanbul'dan haberleri takip ediyoruz, yetkililerle bağlantıdayız. Türk vatandaşlarıyla dayanışma içindeyiz" dedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İstanbul'da düzenlenen terör saldırısını kınadı.

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Genel Sekreter Ban, terör saldırısı nedeniyle Türk halkı ve Hükümeti ile hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerini sundu.

Ban, terör saldırısını kınayarak, saldırının faillerinin bir an önce belirlenerek, yargı önüne çıkarılmasını umduğunu kaydetti.

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "istanbul'dan korkunç haberler.. Bu korkunç gecede tüm düşüncelerim Türk halkıyla" diye yazdı.

Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn sosyal medya hesabından "Saldırıyı güçlü bir şekilde kınıyoruz. Şiddetin demokratik toplumlarda hiçbir yeri yoktur" mesajını paylaştı.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Sözcüsü Daniel Holtgen ise "Tüm Avrupalı hükümetlerle birlikte, İstanbul'da gerçekleşen ve masum sivillerin hayatını kaybettiği terör saldırısını kınıyoruz. Türkiye Avrupa hükümetlerinin ve Avrupa Konseyi'nin dayanışmasına ve desteğine güvenebilir" dedi.

Sayfa Yükleniyor...