Beşşar Esad sandık başında

Suriye'de halk şiddetin gölgesinde sandık başına gitti. Daha önceden 17.00'de sona ereceği açıklanan oy verme işlemi rağbet olmaması üzerine 00.00'a kadar uzatıldı. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad da, eşi Esma Esad'la birlikte oyunu kullandı.

03.06.2014 - 12:30

Beşşar Esad sandık başında

Suriye'de, devlet başkanlığı seçiminde oy kullanma işlemi tamamlandı.

Rağbet görmediği için 5 saat uzatılan ve çoğu seçmenin ülkedeki olaylardan dolayı sandık başına gitmediği seçimde oy kullanma işlemi saat 00.00 itibarıyla sona erdi.

Seçimde, rejimin kontrolündeki 9 bin 601 merkezde bulunan 11 bin 776 sandıkta kullanılan oyların sayımına başlandı.

Başkent Şam ve diğer kentlerde halkın seçime ilgisinin az olduğu ve Devlet Başkanı Beşşar Esad yanlılarının seçmenlerin oy kullanıp kullanmadığını tespit etmek için parmaklarını kontrol ettiği gözlendi.

Sandık başlarında sıkı güvenlik önlemlerinin alınması dikkati çekti.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın eşi Esma Esad'la birlikte oy verdiği fotoğrafları Fransız haber ajansı AFP, aboneleriyle paylaştı.

Suriye rejimi, seçimleri ülke tarihinde ilk defa birden fazla aday yarıştığı için "demokratik" olarak nitelendiriyor. Muhalifler ise, seçimi "kanlı seçim" ve "düzmece" olarak adlandırıyor.

Suriye İçişleri Bakanlığı, devlet başkanlığı seçimlerinde 15 milyon vatandaşın, 9 bin 601 merkezde toplam 11 bin 776 sandıkta oy kullanacağını açıklamıştı.

Muhalifler, 150 binden fazla sivilin öldüğü, yaklaşık 6.5 milyon kişinin yerinden edildiği ülkedeki seçimin meşru olmadığını savunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...