Beyaz Saray basına yakalandı!

Basının karşısına çıkan Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibs, İsrail’in Gazze’ye yardım filosuna müdahalesiyle ilgili sorular karşısında terledi.

NTV Haber 02.06.2010 - 00:12

Beyaz Saray basına yakalandı!

Dünya kamuoyu ve kurumlarının tepki gösterdiği İsrail’in Gazze’ye yardım filosuna müdahalesiyle ilgili, Beyaz Saray’a yöneltilen sorular sözcüye zor anlar yaşattı.

İsrail’in gözaltındaki 680 kişiyi serbest bırakma kararından birkaç saat önce basının karşısına çıkan ve 'ne şiş yansın en kebap' tutumu takınan Robert Gibs, sorularla terledi.

Bir muhabirin, "BM Güvenlik Konseyi’nin bildirisinde, 'bazı eylemler sonucu insanlar öldü' deniyor. Sizce bu eylemlemler" nedir sorusuna Gibs, "Konsey’in açıklaması aydınlatıcı" yanıtını verdi.

Muhabirin, "Ortaya çıkan durum hukuka uygun mu ayrkırı mı?" sorusunu da Gibs, "Birçok yeteneğim var ama uluslararası hukuk uzmanı değilim" şeklinde yanıtladı.

Israrcı muhabirin, "Sizin değil yönetimin görüşlerini almak için soruyorum. Obama yaşananları kınıyor mu?" ifadesine Gibs, "İnsanların ölümünden üzüntü duyduğumuzu açıklamıştık" dedi.

Muhabirin, "9 kişi öldü, ne söyleyeceksiniz?" sorusu karşısında da Gibs, "Olayın hemen başında üzüntülerimizi bayan ettik. Ölenleri hiçbir şey geri getirmez. Bunu artık konuşuyor olmamız çok geç. Güvenilir ve şeffaf bir soruşturma yaşananları açığa çıkartacak" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD yönetimine ilişkin son olarak, "Biz ABD’den İsrail’le Türkiye arasında tercih yapmasını istemiyorusz. İyiyle-kötü, doğruyla-yanlış arasında tercih yapmalı" şeklinde konuşmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...