Beyaz Saray'da düzenlenen haftalık basın brifinginde ABD Başkanı Barack Obama'nın danışmanı David Axelrod ve sözcüler Türkiye ziyaretini değerlendirdi.

David Axelrod, Obama'nın Türkiye ziyaretiyle birlikte iki ülke arasında, önceki yıllarda sıkıntılı geçen ilişkilerin tamirinin başladığını söyledi. Obama'nın danışmanı, "Kilit stratejik müttefikimizle ilişkilerimizin tamirine başladık" dedi. Axelrod, Türkiye ziyaretini, Obama'nın Avrupa gezisinin çok değerli bir parçası olarak nitelendirdi.

Obama'nın dün dile getirdiği, "ABD İslam dünyasının düşmanı değil" sözüne atıfta bulunan Axelrod, ABD Başkanı'nın bu sözünün ABD ile Müslümanlar arasında savaş bulunmadığının güçlü ifadesi olduğunu vurguladı. İslam dünyasıyla iyi ve güçlü ilişkiler istediklerine işaret eden Axelrod, "Müslümanlar da aşırılık yanlılarının kurbanı" dedi.

Beyaz Saray sözcüsü Robert Ibbs, Obama'nın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmelerde taraflar arasında ne kadar çok fırsat olduğunun görüldüğünü söyledi.

Ibbs, Obama ile Gül arasındaki dünkü çalışma yemeğinin uzadığına dikkati çekerek, iki liderin yemekte Batı ile Müslüman ülkeler arasındaki ilişkilerin ilerlemesi konusunda atılabilecek adımları da konuştuğunu belirtti.

Beyaz Saray danışmalarından Denis McDonough ise, Türkiye'nin hem İsrail'le, hem Arap ülkeleriyle iyi ilişkileri bulunduğuna vurgu yaptı. McDonough, iyi ilişkilerin barış sürecine katkı sağlayabileceğini söyledi.