ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, Teksas Valisi Rick Perry'nin Türkiye aleyhine söylediği sözlerle ilgili sorulara muhatap oldu.

Sözcü, ''Bu iddiaya kesinlikle katılmıyoruz. Türkiye, hem NATO bünyesinde hem de ikili ilişkilerimizde kuvvetli bir müttefikimizdir'' dedi.

Toner, Türkiye'nin NATO'nun en eski üyelerinden biri olduğunu hatırlattı.

Türkiye'nin hem NATO bünyesinde hem de ikili bazda kuvvetli ve sadık bir müttefik olduğunu ve bölgesel ve küresel bazdaki konularda güçlü ortaklıkları bulunduğunu vurgulayan Toner, ''Türkiye ile ilişkilerimizin arkasındayız'' ifadesini kullandı.

Toner, bir gazetecinin Türk hükümetiyle ilgili kullanılan ifadeleri sorması üzerine de, ''Bu iddiaya kesinlikle katılmıyoruz. Türkiye, hem NATO bünyesinde hem de ikili ilişkilerimizde kuvvetli bir müttefikimizdir.

Daha önce belirttiğim gibi Türkiye bölgede güçlü bir ortak. Örneğin Suriye'de olanlara karşı çok cesur bir tavır aldı. Bölgede çok olumlu ve yapıcı bir rol oynamaya devam ediyor. Her zaman işleyen bir İslami demokrasi örneği olarak gösteriliyor'' diye konuştu.

BÜYÜKELÇİ TAN DA KONUŞTU
Konuyla ilgili Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan'dan da bir açıklama geldi.

Tan, ''ABD'nin en büyük eyaletinin valisinin ülkemiz hakkında desteksiz atıp tutmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Temel beklentimiz, Türkiye'nin ABD iç siyasetine ve basit seçim hesaplarına malzeme yapılmamasıdır'' dedi.

Büyükelçi Tan, "Türkiye ile olan ekonomik ve ticari münasebetlerinin Teksas eyaletinde de binlerce iş imkanı yarattığı unutulmamalıdır. Bu noktada Sayın Teksas Valisine, Teksas'ın, ülkemizin ABD'deki en önemli ticaret ortağı eyalet olduğunu hatırlatmak isterim'' ifadelerini kullandı.