NTV

Beyaz Saray: Saldırı Obama yönetiminin zayıflığının sonucu

NTV Haber,Anadolu Ajansı

Dünya

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, İdlib'deki saldırıyla ilgili olarak, "Saldırıyı kınıyoruz, görmezden gelinemez. Saldırı Obama yönetiminin zayıflığının sonucu" açıklamasında bulundu.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, Beyaz Saray'daki gayrı resmi basın toplantısında, basın mensuplarının Suriye'de Beşşar Esad rejiminin düzenlediği kimyasal silah saldırısına ilişkin sorularını yanıtladı.

Spicer, saldırıyı, "Suriye'de, kadın ve çocukların da aralarında olduğu masum insanları hedef alan bugünkü menfur kimyasal saldırı uygar dünya tarafından göz ardı edilemez. Beşşar Esad rejiminin bu hain eylemleri, önceki (ABD) yönetimin zayıflığının ve kararsızlığının bir sonucudur" sözleriyle kınadı.

Saldırının hiçbir şekilde kabul edilemez olduğuna işaret eden Spicer, önceki yönetimi hedef alarak, "Barack Obama 2012 yılında kimyasal silah kullanımına ilişkin bir kırmızı çizgisinin olduğunu söyledi ve ardından hiçbir şey yapmadı. ABD, bu kabul edilemez saldırıyı kınama noktasında tüm dünyadaki müttefikleriyle bir arada durmaktadır" şeklinde konuştu.

Bununla birlikte Spicer, Trump yönetiminin ne yapacağının henüz net olarak konuşulmadığını ancak Suriye'de şu aşamada rejim değişikliğinin bir seçenek olmadığını belirtti.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada Trump'ın, Suriye'nin İdlib kentinde Esad rejiminin kimyasal silah saldırısını kınadığı bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Suriye'de, kadın ve çocukların da aralarında olduğu masum insanları hedef alan bugünkü menfur kimyasal saldırı uygar dünya tarafından göz ardı edilemez. Beşşar Esad rejiminin bu hain eylemleri, önceki yönetimin zayıflığının ve kararsızlığının bir sonucudur. Barack Obama 2012 yılında kimyasal silah kullanımına ilişkin bir kırmızı çizgisinin olduğunu söyledi ve ardından hiçbir şey yapmadı. ABD, bu kabul edilemez saldırıyı kınama noktasında tüm dünyadaki müttefikleriyle bir arada durmaktadır."

ETİKETLER