İlişkili Haberler

New York Times'ın haberine göre, Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice başkanlığında pazartesi günü yapılan toplantıda savunma bakanlığı, dışişleri ve diğer birimlerden Türkiye ve Ürdün sınırında uzanacak olası güvenli bölgeler için ne gerektiği soruldu ve yanıtlar değerlendirildi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ve Dışişleri Bakanı John Kerry"nin de katıldığı toplantıda Savunma Bakanlığı bu bölgelerin kurulması, korunması ve Rusya ile çatışma konusunda riskler olduğunu söyleyerek, müdahalenin olumsuz yanlarına vurgu yaptı.

Suriye'de güvenli bölge kurulmasını savunan yetkililerin toplantıdan "cesaretleri kırılmış olarak çıktıklarını" yazan gazete, Suriye'de daha yoğun müdahale istemeyen Savunma Bakanlığı'nın "riskleri abarttığı" yolundaki iddialara da yer verdi.

Gazeteye göre toplantıda nihai bir karar alınmadı. ABD Başkanı Barack Obama'nın yakın zamana dek güvenli bölge kavramına karşı olduğunu hatırlatan yönetim yetkilileri, şu noktada alternatif seçenekler üzerinde çalışıldığını ve Obama'nın nihai kararı konusunda bir işaret olmadığını söylüyor.