Beyaz Saray'da "güvenli bölge" toplantısı

ABD yönetiminin Suriye'de güvenli bölge kurulmasını yeniden değerlendirmeye başladığı ve Beyaz Saray'da bu konuda bir çalışma toplantısı yaptığı iddia edildi. New York Times'a göre, yönetim şimdilik artıları eksileri değerlendiriyor.

NTV Haber 23.10.2015 - 12:06

Beyaz Saray'da "güvenli bölge" toplantısı

New York Times'ın haberine göre, Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice başkanlığında pazartesi günü yapılan toplantıda savunma bakanlığı, dışişleri ve diğer birimlerden Türkiye ve Ürdün sınırında uzanacak olası güvenli bölgeler için ne gerektiği soruldu ve yanıtlar değerlendirildi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ve Dışişleri Bakanı John Kerry"nin de katıldığı toplantıda Savunma Bakanlığı bu bölgelerin kurulması, korunması ve Rusya ile çatışma konusunda riskler olduğunu söyleyerek, müdahalenin olumsuz yanlarına vurgu yaptı.

Suriye'de güvenli bölge kurulmasını savunan yetkililerin toplantıdan "cesaretleri kırılmış olarak çıktıklarını" yazan gazete, Suriye'de daha yoğun müdahale istemeyen Savunma Bakanlığı'nın "riskleri abarttığı" yolundaki iddialara da yer verdi.

Gazeteye göre toplantıda nihai bir karar alınmadı. ABD Başkanı Barack Obama'nın yakın zamana dek güvenli bölge kavramına karşı olduğunu hatırlatan yönetim yetkilileri, şu noktada alternatif seçenekler üzerinde çalışıldığını ve Obama'nın nihai kararı konusunda bir işaret olmadığını söylüyor.

Sayfa Yükleniyor...