Beyaz Saray'da sahte tweet skandalı

Twitter'daki sahte hesap üzerinden Obama yönetimine, Hillary Clinton'a ve Obama'nın danışmanı Ben Rhodes'a ağır eleştirilerde bulunan Beyaz Saray çalışanı işten kovuldu.

Haberler 23.10.2013 - 15:29

Beyaz Saray'da sahte tweet skandalı

The Daily Beast'ın haberine göre, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi üst düzey çalışanı Jofi Joseph, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da "@netsecwonk" adıyla açtığı sahte hesapta yaklaşık iki yıl boyunca Obama yönetimi, ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve ABD Başkanı Barack Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Ben Rhodes'e ağır eleştirilerde bulundu.

Beyaz Saray'ın İran'ın nükleer programıyla ilgili oluşturduğu ekipte görev yapan 40 yaşındaki Jofi Joseph sahte hesaptan attığı tweetlerde özellik Clinton ve Ben Rhodes'ı hedef aldı.

CLINTON VE OBAMA YÖNETİMİNE HAKARET
Clinton'ın izlediği polikaları iğneli bir dille eleştiren Joseph, Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Rhodes'i de, Bingazi saldırısındaki güvenlik zaafiyetinin sorumlularından biri olmasına rağmen küçük hilelere başvurarak kendini aklamakla suçladı.

Obama yönetimini eleştiren sahte tweetleri atan kişinin Beyaz Saray üst düzey çalışanı Joseph olduğu anlaşıldıktan sonra işine son verildi.

'PİŞMANLIK DUYUYORUM'
Amerikan siyasi haber siteci POLITICO'ya konuşan 40 yaşındaki Jofi Joseph, "Beyaz Saray yönetimine hizmet etmek büyük bir ayrıcalıktı. Onların bana olan güvenini zedelediğim için derin pişmanlık duyuyorum" dedi.

'HERKESTEN ÖZÜR DİLİYORUM'
Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden açtığı sahte hesabı "zevzeklik" yapmak amacıyla açtığını ancak daha sonra buradan yaptığı yorumların kötü niyetli ve uygun olmayan bir üslup taşıdığnı kabul eden Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi çalışanı Joseph, "Bu skandalda tüm sorumluluk bana aittir ve hakaret ettiğim herkesten özür diliyorum" şeklinde konuştu.

Sahte tweetler nedeniyle Beyaz Saray'daki işinden kovulan Joseph, Obama yönetimine hakaret ettiği "@netsecwonk" adlı hesabı da kapattı.

Sayfa Yükleniyor...