Beyaz Saray'dan "Cenevre" açıklaması

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Suriye’de savaşı sona erdirmek amacıyla Cenevre’de başlayacak görüşmelerin taraflar arasında yüz yüze konuşmaları içermeyeceğini, Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerinin diplomatik sürecin ilerletilmesi için Suriye hükümeti ve muhaliflerin temsilcilerinin arasında “mekik dokuyacağı” görüşmeler olacağını söyledi.

Anadolu Ajansı 29.01.2016 - 02:01 | Son Güncelleme : 29.01.2016 - 09:02

Beyaz Saray'dan "Cenevre" açıklaması

Earnest, Beyaz Saray’daki günlük basın toplantısında Cenevre’de başlaması planlanan Suriye görüşmelerine ilişkin soruları yanıtladı.

Suriye’deki hükümet ile muhalifleri bir araya getirmek için uzun süredir çaba harcandığını belirten Earnest, "Cenevre görüşmeleri bu iki taraf arasında yüz yüze görüşmelerin yapılmasından ziyade daha çok BM yetkililerinin, hükümet temsilcileri ile muhaliflerin temsilcileri arasında diplomatik süreci ilerletmek için mekik dokuyacakları görüşmeler için planlandı" ifadesini kullandı.

Earnest, Cenevre’de görüşmelerin yapılması noktasında büyük ilerlemeler kaydettiklerini vurgulayarak, "İlerleme sağlama kaydetmeye dönük ümitliyiz ve bu görevin zorluğunu kimse hafife almıyor” diye konuştu.

Bir soru üzerine Earnest, İran ile varılan nükleer anlaşmanın Cenevre görüşmelerine bir katkısının bulunmadığını dile getirdi. Earnest, "İran’ın nükleer silah elde edinmesini önlemek amacıyla yürürlüğe giren uluslararası anlaşmanın ardından, bu görüşmelerde herhangi bir revizyon veya dramatik bir değişim gördüğümüzü söyleyemeyeceğim" değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...