Beyaz Saray'dan Cerablus açıklaması

Beyaz Saray'dan Türkiye sınırındaki Cerablus'ta terör örgütü IŞİD'e yönelik başlatılan "Fırat Kalkanı" operasyonuna ilişkin açıklama yapıldı.

ntv.com.tr 24.08.2016 - 10:53 | Son Güncelleme : 25.08.2016 - 00:00

Beyaz Saray'dan Cerablus açıklaması
Arşiv

Beyaz Saray'dan Cerablus'ta IŞİD'e karşı düzenlenen "Fırat Kalkanı Operasyonu"na ilişkin açıklama geldi.

Günlük basın toplantısında konuyla ilgili soruları yanıtlayan  Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, "ABD'nin sınırın bu bölgesinin kapatılması amacıyla kararlı adım atması için Türkiye'yi bir süredir teşvik ettiğini" belirtti.

Josh Earnest, geçen sonbaharda ABD Başkanı Barack Obama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Antalya'daki G20 toplantısı sırasında yapılan görüşmede de bu konunun gündeme geldiğini hatırlattı.

Earnest, şunları söyledi:

"Türkiye'nin bu adımları atmış olması önemli bir ilerleme göstergesi. Antalya'daki o toplantıda da Obama, bu çabalar için Türkiye ABD'nin desteğini isterse bunun verileceği konusunda Erdoğan'a teminat verdi, çünkü stratejik öncelikler sınırın bu bölümünün kapanmasıyla doğrudan ilgiliydi. IŞİD ikmal hattı buradan geçiyordu ve buranın kapanması gerekiyordu. NATO müttefikimiz Türkiye IŞİD karşıtı çabalara değerli katkılar sundu. Bu da (operasyon) son örneği."

PYD/YPG AÇIKLAMASI

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki Kürt gruplara yönelik tepkisi hatırlatılan Sözcü Earnest, bunu takip ettiklerini söyledi.

ABD'nin her türlü terör eylemini kararlı ve güçlü şekilde kınadığını vurgulayan JoshEarnest, "Diğer taraftan Suriye içinde Kürtleri de içeren bazı unsurlar var. Bunlar bizim IŞİD karşıtı çabalarımıza önemli katkı sağlıyorlar. Durumun komplike olduğunu inkar etmenin anlamı yok. Bu konuda duyarlıyız ve izlemeye devam ediyoruz" dedi.

PENTAGON: İNSANLI İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI GÖREV ALDI

Öncesinde ABD Savunma Bakanlığı'ndan da bir açıklama yapıldı. Bakanlık operasyona hava saldırıları düzenleyerek destek olduklarını bildirdi. Pentagon Sözcüsü Adrian Rakkine-Galloway, şunları söyledi:

“IŞİD karşıtı koalisyon güçleri, Türkiye’nin IŞİD ile mücadeleye yönelik operasyonlarına ve taramadan geçirilmiş Suriyeli muhalif güçlerin sınırdaki Cerablus’un IŞİD’den temizlenmesi amacıyla gerçekleştirdiği operasyonlara destek olmak için bugün hava saldırıları düzenledi. Koalisyonun istihbarat, izleme ve keşif unsurları, Türkiye ve Suriye arasında IŞİD savaşçıları için önemli bir geçiş noktası oluşturan sınırı düzenli olarak izliyor ve sınır boyunca operasyonları takip etmeyi sürdürüyor.”

Bakanlığın politikası gereği koalisyon içindeki diğer ülkelerin sunduğu katkılara yönelik herhangi bir açıklamada bulunamayacaklarını vurgulayan Galloway, “ABD’nin insanlı ve insansız hava araçlarının Türkiye-Suriye sınırına yakın bu operasyonlarda görev aldığını teyit edebilirim” ifadesini kullandı.

Galloway, operasyona verdikleri destek sırasında Rusya ile irtibat halinde olup olmadıklarına yönelik soru üzerine, "IŞİD karşıtı koalisyon, operasyonlarını Rusya silahlı kuvvetleri ile koordineli şekilde yürütmemektedir. Suriye hava sahasında uçuşların güvenliğini düzenlemek amacıyla ABD ile Rusya arasında bir mutabakat zaptı bulunmaktadır" karşılığını verdi.

"UYUMLU HAREKET EDECEĞİZ"

Daha önceden açıklama yapan ABD'li bir yetkili de "Hareketa havadan koruma sağlayacağız" açıklaması yapmıştı.

ABD'li yetkili, Washinton'un NATO müttefikiyle "uyumlu" hareket edeceğini de belirtti. 

81 HEDEFE 294 ATIŞ

Türk askeri kaynaklardan yapılan açıklamada "Fırat Kalkanı" operasyonu çerçevesinde 81 hedefe 294 atış yapıldığı belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...