Beyaz Saray'dan Kur'an'ın yakılmasına kınama

Açıklamayı yapan sözcü Jay carney, "Bunun Amerikan değerlerine aykırı olduğunu düşünüyoruz'' dedi.

Anadolu Ajansı 04.04.2011 - 23:15

Beyaz Saray'dan Kur'an'ın yakılmasına kınama

Beyaz Saray, Kuran'ı Kerim yakmanın Amerikan değerlerine aykırı olduğunu açıkladı.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, düzenlediği basın toplantısında, Florida eyaletinde 20 Mart'ta Kur'an-ı Kerim'in bir kopyasının yakılmasına değinerek, ''Kutsal bir kitabın yakılmasını kesinlikle kınıyoruz. Bunun Amerikan değerlerine aykırı olduğunu düşünüyoruz'' dedi.

Sözcü, Afganistan'da 7'si BM çalışanı en az 24 kişinin ölümüne yol açan şiddet olaylarının da haklı çıkarılacak bir tarafı olmadığını sözlerine ekledi.

Öte yandan ABD Adalet Bakanı Eric Holder, 11 Eylül saldırılarının 5 sanığının davasının Guantanamo'da görüleceğini bildirdi.

Holder, düzenlediği basın toplantısında, 5 sanığın sivil mahkemede değil, askeri mahkemede ''kısa bir sürede'' yargılanacağını belirtti.

Halid Şeyh Muhammed, Remzi bin-el-Şaiba, Ali Abdülaziz Ali, Velid Bin Ataş ve Mustafa El Husavi'nin dosyalarının askeri komisyona havale edileceğini ifade eden Holder, Kasım 2009'da bu 5 kişinin davalarının New York'taki bir sivil mahkemede görüleceğini söylemişti.

Kongrenin bu konuda ortaya koyduğu kısıtlamaları da eleştiren Holder, ''11 Eylül saldırılarının kurbanlarına ve yaklaşık 10 yıldır bu davayı bekleyen ailelere saygı duymak bakımından hükümet olarak bu davayı daha fazla uzatamazdık'' ifadesini kullandı.

Kongre, Guantanamo'daki zanlıların ABD'ye getirilmesini yasaklayan bir yasayı kabul etmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...