ABD, Fransa ve İngiltere’nin Libya’ya karşı başlattığı operasyon bir taraftan devam ederken, diğer taraftan da operasyonla ilgili diplomatik girişimler sürüyor. Bu diplomatik süreç çerçevesinde Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın dün akşam gerçekleştirdiği telefon görüşmesiyle ilgili olarak Beyaz Saray'dan bir açıklama geldi. Açıklamada şu ifadeler yer verildi;

"Obama dün akşam, Libya'daki durum konusunda iki liderin istişarelerinin devamı çerçevesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Başkan, New York Times muhabirlerinin serbest bırakılmasına ve güvenli bir biçimde Tunus'a geçmelerine olan yardımları da dahil olmak üzere, Türkiye'nin devam eden insani çabalarına takdirlerini ifade etti. Başkan Obama ve Başbakan Erdoğan, Libya halkının korunması için BM Güvenlik Konseyi'nin 1970 ve 1973 sayılı kararlarının tam şekilde uygulanmasına desteklerini yeniden teyit ettiler. Liderler, bunun, BM kararlarını hayata geçirmek ve uygulamak için, en üst düzeyde etkinliğin sağlanması amacıyla NATO'nun eşsiz çok uluslu komuta ve kontrol kapasiteleriyle olanak sağlanan ve ulusal katkılara dayanan, Arap ülkeleri de dahil olmak üzere geniş çaplı bir uluslarası çabayı gerektireceği yönünde görüş birliğine vardılar. (Obama ve Erdoğan) Libya halkına, onların iradesine saygı gösteren bir demokratik sistemi tesis ederek, ülkelerini dönüştürme fırsatı verilmesinde yardım etme hedefine olan ortak bağlılıklarının altını çizdiler".

Operasyonun geleceği ile ilgili en önemli konu ise harekatın NATO şemsiye altına kaydırılıp kaydırılmayacağı.

Türkiye'nin çekincelerinin büyük ölçüde giderildiği haberleri gelse de iki gündür devam eden toplantılar sonunda henüz net bir mutabakat sağlanamadı. Bu süreç içinde Türkiye önemli bir konuğu ağırlayacak. NATO Avrupa Kuvvetler komutanının Perşembe günü Ankara’ya geleceği açıklandı. NATO’nun son toplantısında Almanya da Türkiye’yle benzer kaygılar taşıdığını belirtmişti.

RUSYA'DAN ATEŞKES ÖNERİSİ
Operasyona çekince ile yaklaşan bir diğer ülke olan Rusya da ikna edilmeye çalışılıyor. Yine Perşembe günü Fransa dışişleri bakanı Moskova’ya gidecek. Rusya son olarak sivillerin zarar görmesini engellemenin en iyi yolunun ateşkes sağlanması olduğunu açıkladı.

Fransa, Rusya’dan gelen ateşkes önerisinin Birleşmiş Milletler’de görüşülebileceğini belirtti. Fransa ayrıca, ABD’nin harekatın komutasını devretmesi durumunda koalisyon güçlerine NATO’nun destek vereceğini duyurdu.