Beyda da kuşatıldı

Tankların dün Dera'ya girmesinden sonra bugün de Suriye askerleri eylemlerin sürdüğü bir başka kenti kuşattı.

26.04.2011 - 14:48

Beyda da kuşatıldı

Dün isyanın merkezi olarak nitelenen Dera’ya tankların eşliğinde giren Suriye birlikleri, bugün de eylemlerin görüldüğü bir başka kenti kuşattı. Reuters haber ajansı görgü tanıklarına dayanarak verdiği haberde, siyah üniformalar giymiş ve kalaşnikof marka tüfakler taşıyan güvenlik güçlerinin Beyda kentini çevreleyen tepelere konuşlandığını duyudru.


Haberde gece boyunca kente giden yollarda zırhlı araçların da görüldüğü belirtildi.Reuters’a konuşan bölge sakinleri her an bir saldırı beklediklerini ifade ettiler.

Öte yandan dün tankların girdiği Dera’da da sular durulmuş değil. Kuşatma altındaki kentte bugün de silah ve topçu ateşi sesleri duyuldu.  

DERA'DA ELEKTRİK VE SU KESİK
Bir görgü tanığı, kentte silah ve topçu ateşi sesleriyle yakılandığını, sivil halkın sokaklardaki tank ve keskin nişancı ateşinden korunmak için evlerinden çıkmadığını söyledi. Dera halkı, kentte telefon hatlarının, elektriğin ve suyun kesik olduğunu kaydetti.

Uydu telefonuyla açıklama yapan görgü tanığı, gece boyunca ara ara duyulan silah seslerinin sabah saatlerinde topçu ateşi ve makineli tüfek sesleriyle sürdüğünü, bazen birden bütün yönlerden açılan ağır makinelı silah ateşiyle insanların sindirilmeye çalışıldığını ifade ederek, halkın sadece dış dünyayla değil kentin diğer kesimleriyle de ilişkisinin kesildiğini söyledi.

AP ajansı da görgü tanıklarının, silah seslerinin yankılandığı Dera'da hala sokaklarda cesetlerin durduğunu anlattığını duyurdu. Ajansa göre, bir görgü tanığı günlerdir elektriksiz, susuz olduklarını, çocukların bile öldürüldüğünü ifade etti.

Suriye'deki bir insan hakları örgütü de bugün, hükümetin yönetim karşıtı protesto gösterilerini bastırmak için Dera kentine tankları yolladığı dünden bu yana, ülke genelinde yaklaşık 500 muhalifin gözaltına alındığını bildirmişti.

ÖLÜ SAYISI HAKKINDA ÇELİŞKİLİ BİLGİLER
Sevasiya adlı örgüt, Dera'da en az 20 kişinin de öldüğü yolunda haberler alındığını, ancak kentle iletişim kesik olduğundan bu bilgileri doğrulamanın güç olduğunu belirtmişti.

Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Af Örgütü de, Dera'daki kaynaklara dayanarak, kentte dün 23 kişinin öldüğünü açıklamıştı. Diplomatlar ise Dera'da öldürülen sivillerin sayısının 50'yi bulabileceğini kaydederken, hükümet güçlerinin dün Dera ile birlikte baskın düzenlediği Şam'ın banliyölerinden Duma ve Muzamiye'de de ölenler ve gözaltına alınanların bulunduğu haberleri verildi.

Suriye merkezli bir insan hakları örgütü ise bugün Ürdün'de yaptığı bir açıklada, isyanın başlamasından beri yaklaşık 400 kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

'HALK İSTEDİĞİ İÇİN KENTE GİRİLDİ'
Öte yandan devlet televizyonu askeri bir kaynağa dayanarak, askerlerin Dera'ya "kent halkının talebine karşılık güvenliği sağlamak üzere" girdiğini duyurdu.

Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esad'a karşı reform talebiyle gösteriler ilk olarak ülkenin güneyindeki Dera'da 18 Mart'ta başlamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...