Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Hamra Caddesi yakınında bomba yüklü araçla yapılan saldırıda 2 kişi yaralandı.

Başkent Beyrut'un merkezinde, Hamra Caddesi yakınında yer alan Verdan bölgesinde bir bankanın yakınında bomba yüklü araçla saldırı gerçekleştirildi.

Patlamada ilk belirlemelere göre 2 kişi yaralandı, bölgede büyük çapta hasar meydana geldi.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

BANKA HEDEF ALINDI

Lübnan İçişleri Bakanı Nihad Meşnuk, yaptığı açıklamada patlamanın özel bir bankayı hedef aldığını söyledi.

Meşnuk, patlamada bankanın hedef alındığının çok açık olduğunu ve patlama sonucunda herhangi bir yaralanma vakasının bildirilmediğini ifade etti.

Ayrıca yerel basında, patlamada yaralanan iki kişinin, hedef alınan bankanın güvenlik görevlileri olduğu yer aldı.

Hedef alınan bankanın genel müdürü Saad Ezheri, yaptığı açıklamada bankalarının hedef alınma sebebini bilmediğini ve daha önce herhangi bir tehdit almadıklarını söyledi.

15 KİLO PATLAYICI

Lübnan emniyetinden alınan bilgilerde ise patlamada 13 ile 15 kilogram arası patlayıcı madde kullanıldığı ifade edildi.

Hedef alındığı iddia edilen bankanın dış cephesinin cam kaplama olduğu ve yaralanmaların, patlama sırasında etrafa saçılan cam kırıkları nedeniyle meydana geldiği belirtildi.

Yerel basında patlamanın iftar saatinde meydana gelmesi nedeniyle olayın az hasarla atlatıldığı belirtildi.

Ayrıca patlama yerindeki işyerlerinde ve park halindeki araçlarda maddi hasar meydana gelirken güvenlik güçleri olay yerini güvenlik kordonu altına aldı.

KANADA BÜYÜKELÇİLİĞİ UYARMIŞTI

Beyrut'taki Kanada Büyükelçiliği, cuma günü vatandaşlarına Beyrut'un merkezinde yer alan Hamra Caddesindeki restoranlar, turistik yerler ve kalabalık alanlardan uzak durulması uyarısı yapmıştı. Patlamanın gerçekleştiği Verdan, Hamra Caddesine çok yakın bir bölgede yer alıyor.

Geçtiğimiz hafta Lübnan Merkez Bankası, ABD'nin Hizbullah'ın finansal hareketlerine yönelik yaptırım kararlarıyla uyumlu olarak Hizbullah'la bağlantılı 100 banka hesabını kapatmıştı.