Beyrut'ta bombalı saldırı: 8 ölü, 78 yaralı

Yıllarca bombalı saldırılara hedef olan Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta 4 yıl aradan sonra yeniden bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda 8 kişi öldü, 78 kişi yaralandı.

19.10.2012 - 16:22

Beyrut'ta bombalı saldırı: 8 ölü, 78 yaralı

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta gerçekleştirilen bombalı saldırıda 8 kişi öldü, 78 kişi de yaralı.

Edinilen bilgiye göre patlama, Saad Hariri liderliğindeki 14 Mart Hareketi'nin merkez binasının bulunduğu Hristiyanların yoğun yaşadığı Eşrefiye mahallesinde meydana geldi.

Bir otomobile yerleştirilen bomba uzaktan kumandayla patlatıldı. Saldırıda aralarında üst düzey istihbarat yetkilisi Wissam el Hasan’ın da olduğu 8 kişi öldü, 78 kişi de yaralandı.

'SORUMLU ESAD'
Eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri’nin oğlu Saad el Hariri, babasına yapılan suikastten Suriye’yi sorumlu tutan soruşturmaya öncülük ettiği bilinen El Hasan’ın ölümünden Beşşar Esad’ı sorumlu tuttu.

Saldırı yıllarca terör saldırılarına sahne olan Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta 2008'den bu yana gerçekleşen ilk bombalı saldırı olma niteliği taşıyor. Kentte en son 2008 yılında düzenlenen bombalı saldırıda üç kişi hayatını kaybetmişti.

PROTESTOCULAR YOL KESTİ
Saldırı sonrası sokaklara dökülen Sunniler, protesto gösterileri düzenledi. Lübnan'ın kuzeyindeki Akkar bölgesindeki ana yollara toprak atan ve üzerinde lastik yakan göstericiler, yol kesti ve saldırıyı kınayan sloganlar attı.Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da yayımladığı kınama mesajında istikrarı bozmaya yönelik çabalara karşı Lübnanlı politikacıların ortak duruş sergilemesini istedi.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland ise saldırıyı en sert şekilde kınadıklarını söyledi ve Ameirka'nın Lübnan halkının yanında olduğunu ifade etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de saldırıyla ilgili bir kınama mesajı yayımladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...