Biden: İsrail güven zedeliyor

İsrail'in Doğu Kudüs'te 1600 yeni konut inşa etme planına tepkiler sürüyor. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, İsrail'in güven zedelediğini söyledi.

Anadolu Ajansı 11.03.2010 - 15:49

Biden: İsrail güven zedeliyor

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, İsrail'in Doğu Kudüs'te yeni konut inşaatı planının, İsrail ile Filistinliler arasında görüşmeler için gerekli olan güveni zedelediğini yineledi.


Biden, Tel Aviv Üniversitesinde verdiği konferansta, iki taraf arasında barış görüşmelerinin mutlaka sürdürülmesi gerektiğinin altını çizdi ve en önemli şeyin, bu görüşmelerin iyi niyetle ve güven ortamında ileriye götürülmesi olduğunu belirtti.

Özellikle Doğu Kudüs'teki inşaatla ilgili açıklamanın esası ve zamanlamasının, taraflar arasında görüşmelerin başlatılması için çaba harcandığı bir döneme denk geldiğini belirten Biden, bunu "İsrail'deki yapıcı müzakereleriyle çelişen ve karşılıklı görüşmeler için gerekli olan güveni zedeleyen bir adım" olarak nitelendirdi.

Biden, bununla birlikte, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun inşaatı onaylanan konutların yapımına başlanmasının birkaç yıl alacağı yolundaki sözlerinin, ortaya çıkan sorunun çözümü ve görüşmeler için zaman tanıyacağını söyledi.

ABBAS'TAB ÖVGÜYLE BAHSETTİ
Filistinli liderler Mahmud Abbas ve Başbakan Selam Feyyad'dan övgüyle bahseden Biden, hem kendisinin, hem de Başkan Barack Obama'nın İsrailli liderlerin barış hedefini paylaşan, bu isteğe sahip ortakları olduğuna inandıklarını vurgularken, iki devletli çözümün hayata geçirilmesi, Orta Doğu'da şiddet sarmalının mutlaka kırılması gerektiğini, yaşamak için başka bir yol bulunmadığını vurguladı.

Biden, Arap barış inisiyatifinin de Orta Doğu'da barış için önemli katkılar sağladığını, tüm tartışmalara rağmen İsrail ile komşuları arasında barışın mümkün olduğunu belirtti.

İSRAİL PROJEYİ İPTAL ETSİN
İsrail İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Planlama Komisyonunun verdiği inşaat onayı, İsrail ve Filistin taraflarının ABD'nin arabuluculuğunda dolaylı müzakereleri başlatmayı kabul ettiği bir anda gelmiş ve müzakereleri yeniden durma noktasına getirmişti. Filistin tarafı, İsrail'den söz konusu projeyi durdurmasını, aksi halde müzakereleri başlatmayacağını bildirdi.

Filistinli Başmüzakerecesi Saib Erekat, dün Arap Birliği Başkanı Amr Musa'nın, "Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın bu koşullar altında müzakerelere girmeme kararı verdiğini" duyuran açıklamasının ardından, bugün görüşmelere yeniden dönülmesinin ancak inşaatların durmasıyla mümkün olacağını söyledi.

Erekat, "Biz, ABD Orta Doğu Temsilcisi George Mitchell'den, görüşmelere başlamadan önce İsrail'in konut inşaatlarını iptal ettiğini duymak istiyoruz" dedi.

NETANYAHU'DAN İÇİŞLERİ BAKANINA İHTAR
İsrail Başbakanlığından bugün yapılan açıklamada, Başbakan Netanyahu'nun dün gece İçişleri Bakanı Eli Yişai'yi çağırarak, Doğu Kudüs'teki Ramat Şlomo mahallesinde 1600 yeni konut yapım projesinin onaylanmasıyla ilgili duyurunun zamanlamasından duyduğu hoşnutsuzluğu dile getirdiği bildirildi.

Netanyahu'nun İsrail ile ABD arasında Kudüs'te inşaatlarla ilgili devam eden anlaşmazlıkların ışığında Yişai'ye, "planlama sürecinin bu hafta ilerletilmesine ihtiyaç bulunmadığını" söylediği, ayrıca İçişleri Bakanından bu tür olayların bir daha tekrarlanmamasını istediği kaydedildi.

Açıklamada, Netanyahu'nun Biden ile konuşup, bu talihsiz zamanlama için üzüntülerini dile getirdiği ve yıllardır değişik planlama aşamalarından geçen bu projenin başlamasının nihai onayının da bir yıldan fazla süre alarak, inşaatlara başlanmasının birkaç yıl süreceğini ifade ettiği belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...