Biden, Netanyahu ve Anastasiadis ile görüştü

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Nikos Anastasiadis'le ayrı ayrı telefon görüşmeleri yaptı.

NTV Haber 29.01.2016 - 23:39 | Son Güncelleme : 29.01.2016 - 23:44

Biden, Netanyahu ve Anastasiadis ile görüştü

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Başkan Yardımcısı Joe Biden ile İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun görüşmesinde "Türkiye-İsrail" ilişkilerinin normalleşmesi yönünde atılan adımlar değerlendirildi.

Joe Biden ve Netanyahu, bu çerçevede Doğu Akdeniz'deki enerji işbirliğinin geliştirilmesini de görüştü. Biden'ın Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis'le de bir telefon konuşması yaparak çözüm müzakerelerindeki durumu ve bölgesel enerji işbirliğini konuştuğu bildirildi.

İsrail, Yunanistan ve Rum Kesimi liderleri, perşembe günü Kıbrıs'ta biraraya gelmiş ve Doğu Akdeniz'de çıkarılacak doğalgazın Yunanistan üzerinden Avrupa'ya sevkedilmesi konusunda görüş birliğine varmıştı. Ancak İsrail-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi ve Kıbrıs sorununun çözümü halinde, boru hattının Türkiye'den geçmesinin çok daha ekonomik olacağı belirtiliyor. Bu çerçevede Türkiye'nin de, Doğu Akdeniz'deki doğal gazın en önemli müşterilerinden biri olacağı ifade ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...