Biden, PKK ve Suriye'yi konuşmaya geliyor

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, 2 Aralık'ta Türkiye'ye gelecek. Biden’in Ankara temaslarında, terör örgütü PKK’yla mücadele ilk sırada yer alacak. Biden, Suriye konusunda Türkiye’den destek isteyecek.

Anadolu Ajansı 29.11.2011 - 10:48

Biden, PKK ve Suriye'yi konuşmaya geliyor

Biden'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Tony Blinken, telekonferans yoluyla düzenlediği brifingde, Biden'in Türkiye seyahatiyle ilgili bilgi verdi. Blinken, Başkan Yardımcısı’nın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüşeceğini söyledi. Biden'ın Türkiye'nin ardından temaslarda bulunmak üzere Yunanistan'a geçeceği kaydedildi.

ÖNCELİKLİ KONU PKK’YLA MÜCADELEDE İŞBİRLİĞİ
Biden'ın Türkiye'deki görüşmelerinde ABD ile Türkiye arasındaki geniş kapsamlı ortaklık ve işbirliğini içeren konuları ele alacağı bildirildi. Özellikle son terör saldırıları ışığında, birinci olarak terör örgütü PKK ile mücadelede ABD'nin Türkiye'ye sağladığı yardımın konuşulacağı belirtildi.

SURİYE KONUSUNDA DESTEK İSTENECEK
Türkiye'deki görüşmelerde iki ülkenin 'Arap Baharı'ndaki ülkelere ekonomik ve siyasi reformlar yolunda desteğinin ele alınacağını belirtilirken bu kapsamda Suriye'deki durumun gündeme geleceği bildirildi.

Biden'ın Türkiye'deki temaslarında, Kıbrıs konusuyla ilgili olarak da müzakerelerde gördükleri ve görmeyi arzuladıkları gelişmelerin ele alınacağını ifade edilildi.

Görüşmelerde, Türkiye'deki iç reformların gündeme geleceğini kaydededilirken bu kapsamda Heybeliada Ruhban Okulu'nun tekrar açılmasını arzu ettiklerini söyledi. Temaslarda Afganistan ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin de gündeme geleceği kaydedildi.

'PKK'YLA MÜCADELEDE ETKİLİ DESTEĞE DEVAM EDİLECEK’
Biden'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Tony Blinken, terör örgütü PKK konusundaki işbirliğine yönelik soru üzerine, ABD'nin NATO müttefiki Türkiye'nin terörle mücadelesinde güçlü biçimde yanında olduğunu tekrarladı.

Bu nedenle, ABD yönetimi olarak, terörle mücadele konusunda ilave yardımların konuşulması için Türkiye'ye Ekim ayında bir ekip gönderdiklerine dikkati çeken Blinken, 'Müttefikimiz Türkiye'ye, PKK terörizmine karşı anlamlı ve etkili destek sağlamaya devam edeceğiz'' dedi.

Bu noktada, sorunla mücadelesinde çok yönlü yaklaşım sergileyerek, Türkiye'ye istihbarat işbirliğinin yanı sıra ulusal savunma desteği verdiklerini belirten Blinken, Türkiye'ye verilecek 3 ''Super Cobra'' taarruz helikopteri ile 4 predatorün İncirlik üssüne transferi konularından bahsetti.

Blinken, bunların yanı sıra PKK ile mücadelede Irak ile Türkiye'nin işbirliğinin devam etmesini istediklerini, ABD olarak, AB liderleriyle de PKK'nın maddi desteği ve mali kaynaklarının kesilmesi noktasında çalıştıklarını ifade etti.

'TEHDİT EDİCİ AÇIKLAMALAR İRAN’IN YARARINA DEĞİL'
Blinken, İran'ın olası ABD saldırısında Türkiye'deki radarları vuracağına yönelik açıklamalarının sorulması üzerine, ''Tehdit edici açıklamalar yapmak İranlıların da hiç kimsenin de yararına değil'' dedi.

Dünyanın İran'ın nükleer faaliyetleri hakkında çok derin kaygılara sahip olduğunu belirten Blinken, Türkiye'nin de ABD'nin İran'ın nükleer silah sahibi olmasının engellenmesi yönündeki hedefini paylaştığını kaydetti.

Türkiye'nin İran ile uzun bir sınıra ve tarihi bağlara sahip olduğunu ifade eden Blinken, ''Ama Türk liderler, bize defalarca, İran'ın P5 1 ülkeleriyle diyaloğa geçmesi yolundaki uluslararası çabalara güçlü destek verdiklerini söylediler'' dedi.

Blinken, Türkiye'nin NATO savunma mimarisindeki erken uyarı radarına ev sahipliği yapmasının tüm NATO ülkelerinin savunması açısından çok önemli olduğuna işaret ederek, Türkiye'nin bu konuda adım atmasından çok memnun olduklarını kaydetti.

'TÜRKİYE-İSRAİL İLİŞKİLERİ ABD’Yİ ÜZÜYOR'
Biden'ın ziyareti sırasında Türkiye-İsrail ilişkilerinin de gündeme geleceğini belirten Blinken, iki ülkeye de aralarındaki gerginliği çözecek yolların arayışı içinde olmaları çağrısında bulunduklarını kaydetti. Blinken, ''İki ülkenin ilişkilerini düzeltecek fırsatların mevcut olduğuna inanıyoruz. ABD olarak iki ülkenin bu durumu bize üzüntü veriyor, çünkü bu iki ülke de ABD'nin çok yakın ortakları'' dedi.

TÜRKİYE EŞSİZ BİR ROLE SAHİP
Türkiye'nin Ortadoğu'daki mevcudiyetini artırırken ABD ve AB'li müttefiklerle derin diyaloğunu da sürdürdüğüne işaret eden Blinken, iki durumun birbiriyle çelişmediğini, tersine birbirini tamamladığını kaydetti.

Blinken, ''Türkiye, farklı dünyalar arasında köprü kurmada ve farklı ülkelerle temas kurabilme yeteneği gibi birçok alanda eşşiz role sahip'' diye konuştu.

Türkiye'nin, ABD'nin yıllardır birlikte çalıştığı ''köklü müttefiki'' olduğunu belirten Blinken, Türkiye'nin Afganistan ve Irak'taki çabaları ile Libya'daki rolü ve Suriye'ye karşı baskılarını hatırlattı. Blinken, ''Türkiye ile yakın istişare ve işbirliği içinde olmadığımız bir uluslararası konuyu düşünemiyorum bile'' dedi.

Türkiye'nin Arap ve İslam dünyasındaki değişim geçiren diğer ülkeler için örnek oluşturduğunu da dile getiren Blinken, Türkiye'nin üstlendiği güçlü liderlik rolünden memnun olduklarını ifade etti.

Blinken, doğal olarak ABD ile Türkiye'nin bazı konularda görüş ayrılığı içinde olduklarını ama ''olgun'' bir ilişkiyle bunları saygı çerçevesinde ele aldıklarını dile getirdi.

Blinken, yani Anayasa yazımı sürecinin, yeni Anayasanın ifade, din, azınlıklar ve diğer temel hak ve özgürlükleri de güçlendirici biçimde, kapsayıcı olmasını istediklerini ifade ederken, tutuklanan gazetecilere yönelik kaygıları ile Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılması noktasındaki çağrılarını yineledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...