ABD'den Irak'a "Türkiye" telefonu

ABD Başkan yardımcı Joe Biden, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile telefon görüşmesi yaptı. Biden ve İbadi, Irak'ın Başika bölgesindeki eğitim üssünde bulunan Türk gücünü konuştu.

Anadolu Ajansı 17.12.2015 - 10:08

biden-turkiye-ırak-başika171215.jpg

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı yardımcısı Biden'ın 14 Aralık'ta Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından dün Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'yi aradığı belirtildi.

Açıklamada, "Biden'ın Türk askerlerinin Irak hükümetinin ön muvafakatı olmadan Irak'ın kuzeyinde konuşlandığına işaret ettiği" bildirildi ve şu ifadeler yer aldı:

"İki lider, Türk askerlerinin bir kısmının çekildiğine yönelik ilk işaretleri memnuniyetle karşıladı ve bunun devam etmesi gerektiği hususunda mutabık kaldı. Ayrıca Irak'ta yabancı bir gücün mevcudiyetinin Irak hükümetinin
koordinasyonu ve izniyle olabileceğini yineledi. Başkan Yardımcısı, ABD'nin Irak'ın egemenliği ile toprak bütünlüğüne olan bağlılığını teyit etti ve Irak hükümetinin onay vermediği güçlerini Irak topraklarından çekerek aynısı Türkiye'nin de yapması için çağrıda bulundu."

Biden'ın Irak ile Türkiye arasında ihtilafların giderilmesi amacıyla diyaloğun devam etmesini desteklediği kaydedilen açıklamada, İbadi ile ABD Başkan Yardımcısı'nın IŞİD ile mücadele konusunda da kararlılıklarını teyit ettiği belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...