Biden'dan eski rakibi Pete Buttigieg'a görev: İlk LGBTİ+ bakan olacak

ABD'de Başkan seçilen Joe Biden eski rakibi Pete Buttigieg'i Ulaştırma Bakanlığı görevine getirecek. Buttigieg, Senatoda onaylanması durumunda ilk LGBTİ+  bakan olacak.

Haberler - ntv.com.tr - NTV Haber - Anadolu Ajansı 16.12.2020 - 13:03

Biden'dan eski rakibi Pete Buttigieg'a görev: İlk LGBTİ+ bakan olacak

başkanlığına seçilen Joe Biden, eski rakibi Demokrat başkan adayı Pete Buttigieg'i Ulaştırma Bakanlığı görevine getirecek.

ABD basınında yer alan haberlere göre Biden, başkanlık yarışından çekilen ve kendisine destek veren eski South Bend Belediye Başkanı Pete Buttigieg'i Ulaştırma Bakanlığı görevi için seçti.

Buttigieg, ABD Senatosunda onaylanması durumunda ilk LGBTİ+ bakan olacak.

Kabinede yer almak istediği konuşulan Buttigieg, ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği görevine gelmek istiyordu ancak Biden, bu göreve 35 yıl boyunca ABD Dışişleri Bakanlığında kariyer diplomatı olarak görev yapan siyahi Linda Thomas Greenfield'i getireceğini açıklamıştı.

İLK YERLİ BAKAN

Basında yer alan bir diğer iddia ise Biden'ın Deb Haaland'ı İçişleri Bakanlığı için düşündüğü yönünde. Deb Haaland da bakan olarak atanırsa ilk kez bir Amerikan yerlisi kabineye girmiş olacak.

Biden'a yakın kaynaklara göre Enerji Bakanlığı'na düşünülen isimse, Michigan eyaletinin ilk kadın valisi olan Jennifer Granholm.

Sayfa Yükleniyor...