ABD Kongresi'nin Senato kanadına, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında yüksek lisans yapan yabancı öğrencilere Yeşil Kart yolunu açan düzenleme sunuldu. Türk öğrencileri de yakından ilgilendiren düzenlemenin, geçmesi halinde, 2 yılda 110 bin öğrenci ABD vatandaşlığına ilk adımını atacak.

Son istatistiklere göre, ABD'de yaklaşık 723 bin yabancı öğrenci kolej ve üniversitede eğitim görüyor. ABD'ye daha çok Çin, Hindistan ve Güney Kore'den gençler gidiyor ve genellikle işletme, yönetim, mühendislik, matematik ve bilgisayar mühendisliği alanlarını tercih ediyorlar.

Obama yönetimi de ülke ekonomisine her yıl 21 milyon dolar gelir bırakan bu genç beyinlerin, sadece eğitim döneminde değil, sonrasında da ABD'ye hizmet etmesini istiyor.

Kongre'de Demokratların ağırlıklı olduğu Senato kanadında, senatör Charles Schumer, Christopher Coons ve Sheldon Whitehouse ile birlikte, Yeşil Kart sahibi olmak isteyen birçok öğrenciyi heyecanlandıran bir tasarı gündeme getirdi.

Senato'ya sunulan ''Ulusal statü yoluyla Amerika'nın inovasyonu ve bilimsel araştırmalardan yararlanma 2012'' adlı tasarı, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında yüksek lisans yapanlara Yeşil Kart yolunun açılmasını öneriyor.

Tasarının geçmesi halinde, 2 yılda bu alanlardaki toplam 110 bin öğrenciye Yeşil Kart verilecek.

ÇİNLİ VE HİNTLİ ÖĞRENCİLER HEDEFTE
Tasarı, Türkiye'den ABD'de okumak için giden yaklaşık 12 bin öğrenciden bu alanlarda yüksek lisans yapanları da yakından ilgilendiriyor.

ABD'de göçmenlik başvurularıyla da ilgilenen Butzel Long-Tighe Patton firmasının ortaklarından Avukat Efe Poturoğlu, tasarının kanunlaşması halinde neler getireceğini açıkladı.

Poturoğlu, ''Tasarı kanunlaşırsa, ABD'de teknoloji, mühendislik, matematik ve bilim alanlarda yüksek lisans yapan tüm yabancı öğrencileri kapsayacak. Yıllık 55 bin olmak üzere iki yılda 110 bin öğrenciye Yeşil Kart verilecek. Yani düzenleme, bu alanlarda okuyanlar için ekstra yaratılmış bir kategori olacak'' dedi.

Bu tasarının, oylamasının seçimlerden sonraya kalabileceğini ifade eden Poturoğlu, ABD Başkanı Barack Obama'nın kazanması halinde geçmesinin ise neredeyse kesin olduğunu söyledi.

İŞE BAŞVURU SÜRECİ KOLAYLAŞACAK
ABD'nin özellikle Çin ve Hindistan'dan gelip bu alanda yüksek lisans yapanları kaybetmek istemediğini dile getiren Poturoğlu, ancak yıllık 55 bin kotanın doldurulmaması halinde, bu alanlarda başka ülkelerde yüksek lisans yapanlara da başvuru imkanının sunulacağını belirterek, ''Kota bayağı yüksek, doldurulamayabilir bile. Dolduramazlarsa da Türkiye'deki öğrenciler için fırsat çıkabilir'' diye konuştu.

Başvurular için şartları da anlatan Poturoğlu, şunları kaydetti:

''ABD'de resmi olarak, araştırma enstitüsü şeklinde tanımlanmış bir üniversiteden, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında yüksek lisans eğitiminin almış olmaları gerekiyor. Buna kar amaçlı faaliyet gösteren ve sadece internet üzerinden eğitim veren üniversiteler dahil. Ayrıca, bu öğrencilerin bu alanlarda çalışmak için halihazırda iş teklifi almış olması gerekiyor. İş teklifi veren şirketlerin de Çalışma Bakanlığı'ndan gerekli ruhsatları elde etmesi gerekecek.''

Normal Yeşil Kart başvurusu için, bir ABD firmasının kişiye sponsor olması gerektiğini hatırlatan Poturoğlu, bu noktada, firmanın iş ilanına çıkması, bu ilana başvuran ABD'lilerin yeterli özelliklere sahip olamadığını kanıtlanması gibi 6 ayı bulan çok zahmetli süreçlerden geçildiğini belirterek, ''Tasarı yasalaşırsa, bu alanlardaki sponsorlukta, iş alanlarının nerelere verilmesi ile ilgili şartlar daha hafif olacak ve sponsorluk süreci daha hızlı biçimde sonuçlandırılabilecek'' dedi.

Avukat Poturoğlu, bu tasarının, kanunlaşması halinde, ABD için öğrenci vizesinin alınmasını da kolaylaştıracağını söyledi:

''Normalde öğrenci vizesi almanız için sizin göçmenlik niyetinizin olmaması gerekiyor, 'Okul bitince ülkeme geri döneceğim' niyetiyle başvuruyorsunuz ve bunu da kesinlikle ispatlamanız lazım. Normalde öğrenci burada okurken Yeşil Kart'a başvurursa veya göçmenlik niyetini ortaya koyarsa, bazı okullar ilişiklerini bile kesiyor. Göçmenlik niyetinin ortaya çıkmasından dolayı vizesi iptal edilen öğrenciler var. Ama bu tasarıda belirtilen alanlarda yüksek lisans yapmak için vizeye başvuran öğrenciler 'Hem okumak istiyorum hem de göçmenlik niyetim var' diyebilecek''.