"IŞİD'in bin 500'den fazla çocuk askeri var"

Terör örgütü IŞİD'in Irak'ın Musul vilayetinde 2 bin 100 kişiyi öldürdüğü, bin 500'den fazla çocuğu asker olarak yetiştirdiği bildirildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.08.2015 - 06:21

"IŞİD'in bin 500'den fazla çocuk askeri var"

Irak'ta aşiretlerin desteklediği güvenlik güçleri, Enbar vilayetine bağlı Cebe bölgesini IŞİD'in elinden geri aldı

Irak İnsan Hakları Yüksek Komiserliği üyesi Fadıl el-Garavi, parlamento binasında düzenlediği basın toplantısında, IŞİD'in Musul vilayetinde sivillere yönelik acımasız ihlalleri karşısında duyulan endişeyi dile getirdi.

Garavi, "Örgüt, satın aldığı kadınlara yönelik cinsel taciz ve çocuk ticaretinin yanı sıra Musul'daki dört kampta bin 500'den fazla çocuğu asker olarak yetiştirdi" dedi.

IŞİD'in Musul'da çok sayıda suç işlediğine dikkati çeken Garavi, "Bölge halkından 2 bin 100 kişiyi toplu şekilde öldürdü. Yaşamını yitirenlerden yaklaşık 400'ü seçim komisyonu görevlisiydi" diye konuştu.

IŞİD'in, Felluce'de 5 sivili bir meydanda infaz ettiği öğrenildi. İnfaz edilenler arasında Enbar seçim bürosunda çalışan iki kişinin de bulunduğu kaydedildi

Garavi, emniyet güçleri ile uluslararası koalisyondan Musul'daki sivillerin bölgeden tahliyesi için güvenlik koridorları açmasını, BM'den ise IŞİD'in suç dosyasının Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmesini istedi.

Irak'ta ordu ve peşmerge güçleri, Musul ve diğer bazı bölgeleri ele geçiren terör örgütü IŞİD'e yönelik operasyonlar düzenliyor.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin de Irak ordusunu havadan desteklediği operasyonlar kapsamında militanların ağır kayıplar verdiği ifade ediliyor. Ancak örgütün ülkenin batısındaki Enbar vilayetinin bazı kentlerinin denetimini elinde tuttuğu belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...