El Kaide’nin iki numaralı isminin öldürüldüğü iddia edildi

Radikal dinci terör örgütü El Kaide’nin iki numaralı ismi Ebu Hayr el Mısri'nin "büyük olasılıkla" Suriye'de insansız hava aracıyla düzenlenen bir saldırıda öldürüldüğü belirtildi. Mısri'nin El Kaide'nin eski lideri Usame Bin Ladin'an damadı olduğu biliniyor.

DW Türkçe 01.03.2017 - 13:08 | Son Güncelleme : 01.03.2017 - 13:21

el-kaide-suriye-iha010317.jpg

ABD hükümetinden bir temsilci AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, Ebu Hayr el Mısri'nin bir hava saldırısı sırasında Suriye’nin İdlib kentinde öldürülmüş olup olmayacağını aydınlatmaya çalıştıklarını söyledi.

Temsilci, eğer söz konusu kişinin öldürüldüğü teyit edilirse, bunun terörizmle mücadelede önemli bir başarı anlamına geleceğini de vurguladı.

EL MISRİ İHA İLE VURULDU

Merkezi Londra'da olan Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, Ebu Hayr el Mısri'nin ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin İdlib yakınlarında düzenlediği bir İHA saldırısında öldürüldüğünü doğruladı.

El Mısri'nin El Kaide'nin öldürülen eski lideri Usame Bin Ladin'in damadı ve aynı zamanda şimdiki El Kaide lideri Ayman El Zevahiri’nin de yardımcılarından biri.

Usame bin Ladin'in damadı Mısri'nin Suriye'de öldürüldüğü belirtildi. 
Usame bin Ladin'in damadı Mısri'nin Suriye'de öldürüldüğü belirtildi. 

59 yaşındaki Mısır doğumlu El Mısri’nin 11 Eylül 2001 terör saldırılarının da planlayıcıları arasında olduğu söyleniyor.

Amerikan istihbarat birimleri, Muhammed Recep Abdurrahman ismini de kullanan El Mısri’nin 1998’de Kenya ve Tanzanya’da Amerikan büyükelçiliklerine düzenlenen saldırıların da arkasındaki isim olduğunu tahmin ediyorlar.

Sayfa Yükleniyor...