Bin Selman'dan Lübnan Başbakanı Hariri'ye "alıkoyma" şakası

Suudi Arabistan'da düzenlenen "Çöldeki Davos" ismi verilen "Geleceğe Yatırım Girişimi Konferansı"ndaki oturuma Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Bahreyn Veliaht Prensi Selman bin Hamed Al Halife ve Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri katıldı. oturuma Bin Selman'ın Lübnan Başbakanı Hariri'ye yaptığı şaka damga vurdu.

Anadolu Ajansı 24.10.2018 - 21:51

Bin Selman'dan Lübnan Başbakanı Hariri'ye "alıkoyma" şakası

Veliaht Prens Bin Selman, başkent Riyad'da dün başlayan "Çöldeki Davos" ismi verilen "Geleceğe Yatırım Girişimi Konferansı"nın ikinci gününde oturuma katıldı. Oturumda, Bahreyn Veliaht Prensi Selman bin Hamed Al Halife ve Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri de birer konuşma yaptı.

Bin Selman, oturuma katılan Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri'yle şaka yaparak, 2 gün Suudi Arabistan'da bulunmasından dolayı alıkonulduğu yönünde bir iddia ortaya atılmaması temennisinde bulundu.

Hariri de Bin Selman'ın bu şakasına karşı gülerek "tüm irademle tabi" şeklinde cevap verdi.

Salonda bulunanlar da Bin Selman ve Hariri arasındaki şakalaşmayı alkışladı ve güldü.

"BÖLGE ÜLKELERİ EKONOMİK OLARAK YENİ AVRUPA'DIR"

Konuşmasında bölgedeki ekonomiler hakkındaki iyimserliğini de ifade eden Bin Selman, bölge ekonomisinin, Katar da dahil olmak üzere - aralarında anlaşmazlık olmasına rağmen - kayda değer gelişmeler kaydettiklerini belirtti.

Bin Selman, "Katar ekonomisi dahi - onunla anlaşmazlığımıza rağmen - güçlü bir ekonomiye sahip ve 5 yıl sonra farklı olacak. Bölge ülkeleri ekonomik olarak Yeni Avrupa'dır." dedi.

Şeyh Muhammed bin Raşid'in önderliğinde Dubai Emirliği'ndeki gelişmelerden övgüyle söz eden Bin Selman, "Abu Dabi çıtayı yükseltti, onun hızlı bir şekilde hareket ettiğini görebiliyoruz. Bahreyn de aynı şekilde." ifadesini kullandı.

Bin Selman, Dubai'deki gelişmenin, Bahreyn, Kuveyt, Ürdün, ve Umman'da önümüzdeki 5 yılda gerçekleşecek gelişmenin yanında hiç bir şey sayılmayacağını dile getirdi.

Suudi Arabistan'ın ekonomisine de değinen Bin Selman, rakamların ülkesindeki ekonomik gelişmeyi ortaya koyduğunu, petrol dışı ihracatın son 2 yılda 3 kat arttığını ifade etti.

Ülkesinin, sermaye ve işletme giderlerinin arttığı bir ortamda 2019 yılı için 1 trilyon riyalin (267 milyar dolar) üzerinde bir bütçe onayladığını belirten Bin Selman, gelecek yıl işsizlik oranının düşeceğini söyleyerek, bu yılın son çeyreğinde yüzde 12,9 olarak gerçekleşen işsizlik oranının 2030 yılına kadar yüzde 7'ye düşeceğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...