Bingazi'nin faturası Clinton'a çıkarıldı

ABD Kongresi'nin Libya'nın Bingazi kentindeki konsolosluk baskınına ilişkin bağımsız komitesi raporunu tamamladı. Büyükelçi Stevens dahil 4 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda Dışişleri Bakanlığı kusurlu bulundu.

19.12.2012 - 11:29

Bingazi'nin faturası Clinton'a çıkarıldı

ABD'nin Bingazi Konsolosluğu'na 11 Eylül'de düzenlenen ve Büyükelçi Chris Stevens'ın da aralarında olduğu 4 ABD vatandaşının öldürüldüğü saldırıyı incelemek üzere görevlendirilen bağımsız komisyon raporunu tamamladı. Raporda Bingazi saldırısında ABD Dışişleri Bakanlığı'nın kusurlu olduğu belirtildi.

Emekli Büyükelçi Thomas Pickering ve eski Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullen'ın başkanlık ettiği komisyon, raporu binlerce sayfadan oluşan yazışmalar ve diğer belgeler ile saatler süren video kayıtlarını inceleyerek ve aralarında saldırıdan kurtulanların da olduğu 100'den fazla kişiyle görüşerek hazırladı.

'DIŞİŞLERİ YETERSİZ'
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton tarafından geçtiğimiz Eylül ayında görevlendirilen komisyonun raporunda, Dışişleri Bakanlığı'nın sistematik idare ve liderlik hatalarının, Bingazi'deki misyonun güvenliğinin ''oldukça'' yetersiz olmasına yol açtığı tespitinde bulunuldu.

Raporda, ilk açıklamalara zıt şekilde, konsolosluğun dışında protesto gösterisi olmadığı ve olayın sorumluluğunun tamamen misyona saldıran teröristlere ait olduğu vurgulandı.

Raporda, 11 Eylül saldırılarının yıl dönümüne denk gelen olay öncesinde herhangi bir acil, taktiksel uyarının bulunmadığı, ancak saldırıdan önce, "alarm zilleri çaldırması gereken" çeşitli kaygı verici olayların meydana geldiğine dikkat çekildi.

LİBYA YÖNETİMİNE ELEŞTİRİ
Raporda Libya yönetimi de saldırıya karşılık vermekte yetersiz kalmakla eleştirildi.

Komite benzer olayların yaşanmaması için ABD Dışişleri Bakanlığı'na 29 maddeden oluşan bir tavsiye listesi gönderdi.

CLINTON'DAN MADDİ YARDIM TALEBİ
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da, cevap niteliğindeki mektubunda tüm önerilerin acilen yerine getirileceğini ifade etti.

Mektubunda okyanus ötesindeki diplomatik misyonlara yüzlerce özel kuvvet askeri gönderileceğini belirten Dışişleri Bakanı Clinton, güvenlik önlemlerinin artırılması için de maddi destek istedi.

ELÇİ ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ
11 Eylül'de Libya'nın Bingazi kentinde bir grup radikal İslamcı, Hz. Muhammed'e hakaret içeren filme karşı düzenlenen gösteriler sırasında ABD konsolosluğuna saldırmış, olay sırasında ABD Büyükelçisi Christopher Stevens ve 3 ABD'li diplomat öldürülmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...